Българска асоциация за развитие на психомоториката, съвместно с Германската асоциация по психомоторика (dakp) и Център за детско развитие „Психомоторика за всички деца“ организират публична онлайн лекция на тема: “Резонансът и успешното развитие – възможности на психомоториката на практика”, с водещ проф. д-р Холга Йесел.
Успешното развитие на децата зависи основно от техните възможности за резонанс. Хартмут Роза описва това по следния начин: „Хората копнеят за свят, който подкрепя, подхранва, топли и отговаря на потребностите им, искат да се преживеят като самоефективни, и се страхуват от свят, който е безмълвен, безмилостен и на който са безсилно изложени “(Rosa 2016, 747f). Следователно децата зависят от възрастни, които са способни да възприемат основните им потребности (безопасност, контакт, оценка, самоефективност, автономност и т.н.) и да откликнат адекватно. Психомоториката предлага множество перспективи за възприемане и усещане на тези основни потребности и за чувствителна и диалогична подкрепа на децата в конфронтацията им със себе си и отношенията им със света. Лекцията илюстрира значимостта на преживяването на резонанс и задоволяването на основните потребности. Въз основа на това ще бъде изявен потенциала на психомоториката на практика.
Проф. д-р Холга Йесел е дипломиран мотолог /Мотология се нарича Психомоториката в Германия/ и професор по психомоторни умения в социално-образователните области в Университета за приложни науки в Дармщат, Германия.
Професионалната му биография започва като инструктор в детско-юношески цирк в Микадо, Лаймен, за да продължи с преподавателска дейност в рамките на психомоторната му квалификация по мотопедагогика.
През 1999 – 2001 той защитава докторантура по мотология в Университета Филипс в Марбург и започва да преподава „Сензорно развитие” в Института за спортни науки и мотология, а през 2003 г. става и асистент в същия институт. Води курсове по темите: „Психомоторни умения с юноши“ и „Въведение в наблюдението на движението“. По това време работи и като ръководител на проекти за психомоторни умения в здравен курорт майка-дете „Gut Holmecke“ в Северен Рейн-Вестфалия.
В периода 2005 – 2010 проф. Йесел защитава докторат по темата: „Превенция на психомоторното насилие – мултиперспективен подход“. В последната година от докторантурата си той става и гост-преподавател в института „Хелм Щирлин“, Хайделберг и преподава „Практика и теория на превенцията на психомоторното насилие“.
От 2006 г. проф. Йесел публикува над 30 статии в списания и антологии с психомоторно съдържание. Също така е автор на 3 монографии и редактор/съредактор на 6 тома по теми за психомоторните умения.
В периода 2008 – 2012 той е член на борда на Научната асоциация по психомоторика и мотология (WVPM), а от 2009 г. член на борда на Action Group Psychomotorik e.V. (AKP). От 2017 г. 1-ви председател на Психомоторната група (ПСР) в Германската асоциация по Психомоторика.
От октомври 2020 г. проф. Холга Йесел е член на Научния борд на Българска асоциация за развитие на Психомоториката.