Образователната Психомоторика работи за постигане на автономия чрез саморегулация. Това се случва чрез различни преживявания във връзка с материалната среда и другите (възрастни и деца).
Психомоторната практика оказва влияние върху развитието на фини и общи двигателни умения; координация; баланс; разбиране на времето и пространството; възприятие; внимание; взаимодействие с материалите и околната среда; разпознаване на стимули и др.
В психичната област Психомоториката предоставя пространство за справяне с гняв, радост, безпокойство, пасивност и други чувства. Тя също така помага да се интегрира травмата в развитието чрез повишаване на осъзнаването на тялото и чрез използване на символичната игра за разбиране на плашещите преживявания.
Психомоториката помага за засилване на вниманието към другите, за развитие на социалните компетенции и сътрудничеството, както и за разбирането на собствените емоции и емоциите на другите, и поемането на отговорност.
По-подробни стъпки в процеса на образователната Психомоторика могат да бъдат споменати следните:
- Подкрепа за развитието на символната функция чрез удоволствието, което детето преживява по време на движение, игра и създаване на нещо ново;
- Подкрепа на детето да премине през различните нива на символизиране и да го подпомогне да премине от „удоволствието на действието към удоволствието от мисленето“.
- Подкрепа за развитието на процеса на успокоение с оглед на тревожности от всякакъв характер чрез използване на удоволствието във всички двигателни дейности. По този начин Психомоторната практика ще изпълнява своята превантивна функция осигурявайки подкрепа на детето да намали влиянието на тревожността чрез разбиране и справяне с нея;
- Подкрепа за развитието на процеса на децентрализация и разкриване на удоволствието от оперативното мислене…
Сертифицирани специалисти по „Образователна психомоторика“