УСТАВ НА БАПМТ
ПОСЛЕДНО ИЗМЕНЕНИЕ И ОДОБРЕНИЕ ОТ ОБЩО СЪБРАНИЕ 16 НОЕМВРИ 2024 г.
- Общи положения
Чл. 1 Име
С името „Българска асоциация за развитие на Психомоториката“, идентифицирано с акронима БАПМТ, е създадено аполитично, нерелигиозно, национално Сдружение за осъществяване на общественополезна дейност, учредено съгласно Закона за юридическите лица с нестопанска цел (ЗЮЛНЦ). То е вдъхновено от демократичните принципи и се регулира от този Устав. На латински наименованието на Сдружението се изписва Bulgarian Association for Development of Psychomotricity.
Чл. 2 Седалище
Седалището и адресът на управление са както следва: гр. София, община Столична 1407, район Лозенец, ул. Голо Бърдо 15 и може да бъде променен с решение на УС на БАПМТ и след смяна на председателя на сдружението.
Чл. 3 Естество
БАПМТ работи за развитието и разпространението на Психомоториката като терапевтичен и образователен метод за работа с деца и възрастни. Психомоториката е разбирана като холистичен, базиран на тялото, движението, отношенията и играта метод за подпомагане на психосоциалното развитие.
Чл. 4 Финансова година
Фискалната година съвпада с календарната.
- Мисия, дейност и цели на Сдружението
Чл. 5 Мисия
Мисията на Сдружението е устойчивото развитие на Психомоториката в България, разбирана като холистичен, базиран на тялото, движението, отношенията и играта метод за психосоциално развитие и превръщането ѝ в рутинна, хуманна, етично издържана професионална практика на разположение на педагози, възпитатели, психолози, терапевти. Мисия на БАПМТ е и утвърждаване на Психомоториката като научно обоснована дисциплина чрез обучение и неговото стандартизиране, практикуване и неговото стандартизиране, както и чрез изследователска работа и академизиране, а също насърчаване, развитие и признаване специфичната професионална фигура на психомоторния терапевт пред всяка публична или частна институция на Българската държава.
Чл. 6 Дейност
- Подкрепа и сътрудничество с образователни институции и организации, които предлагат обучение в сектора и споделят целите на Сдружението да утвърди и разшири прилагането на метода на Психомоториката като осъществяват обучения от компетентни и признати обучители.
- Осъществяване на споменатите по-долу цели чрез работни проекти, създаване на вътрешни комисии в Сдружението, които да организират дейности, свързани с постигането им.
- Сдружението осъществява допълнителна стопанска дейност в съгласие със законите и свързана с целите на Сдружението в т. ч. издателска дейност, организация на семинари, обучения и събития.
- Осигуряване на финансови средства чрез маркетинг и спонсорство за подкрепа на специалисти, желаещи да практикуват метода на Психомоториката и разширяване на практиката на места, където има нужда от психомоторни специалисти, напр. при социално слаби общности.
Чл. 7 Цели
- Насърчаване и подпомагане на разпространението и теоретичното и практическо развитие на Психомоториката като концепция, наука и професия;
- Насърчаване на инициативи за признаване на спецификата на професионалния профил на психомоторния терапевт, запазвайки неговото наименование, както в правно отношение, така и във възможностите за класификация и практика на пазара на труда;
- Защита на научните, методологични и етични аспекти на Психомоториката;
- Защита на интересите на практиците пред държавни и частни институции;
- Подкрепа и сътрудничество с училища, организации и асоциации, които предлагат текущи дейности за обучение в сектора, по-специално с онези организации, които възнамеряват да защитят и гарантират психомоторните знания, предавани от компетентни и признати обучители по Психомоторика;
Чл. 8 Стратегически цели
Краткосрочните стратегически цели пред БАПМТ през 4-годишния период 2024-2028 г са:
- Изработване на убедителен европейски съизмерим българско контекстуализиран обучителен ресурс(минимум курикулум) по Психомоторика.
- Подпомагане на практиките и практикуващите чрез интервизия, супервизия и продължаващо обучение;
- Ежегодни срещи на практиците – „Психомоторни дни“ за насърчаване на изследванията и обмена на знания и опит в областта на Психомоториката чрез научен диалог между психомоторни специалисти, професионалисти, асоциации и институции както от България, така и от Европа и света.
- Изработване на научни публикации и литература, учебни семинари и всякакви форми на научно-културна инициатива;
- Промотиране на Психомоториката като терапевтична и образователна дисциплина и работа по проекти за приложението й в различни институции – образователни, социални, медицински и рехабилитационни.
- Членове
Членството в Сдружението е доброволно. Членове на Сдружението могат да бъдат български или чуждестранни лица, които споделят целите на Сдружението и средствата за тяхното постигане, изпълняват неговия устав и плащат редовно определения от Управителния съвет членски внос.
Чл.9 Видове членове
- Почетен член – почетният член е човек със завършено психомоторно образование, с дългогодишен опит в развиване на метода, с поглед върху развитието на психомоториката в европейски и световен контекст. Той подкрепя развитието на БАПМТ. Не обучава членовете на БАПМТ.
- Редовен член – всички членове, които имат завършено психомоторно обучение.
- Извънреден член/привърженик – привърженик, който подкрепя каузата за развитие на Психомоториката.
Чл. 10 Прием
- Подаване на молба по образец до Управителния съвет (УС) на Сдружението.
- Мотивационно писмо в свободен текст, което описва мотивите за членуване в Сдружението.
- Подписване на Декларация за приемане на Устава.
- Процедурата по прием не се прилага за почетните членове и извънредните членове/привърженици.
- Членството се придобива по решение на УС, взето в срок до един месец, считано от подаване на документите по ал. 1, 2 и 3.
Чл. 11 Права на членовете
- Редовните членове участват в Общото събрание (ОС) на Сдружението лично или чрез представител.
- Почетните членове участват по желание в Общото събрание без право на глас.
- Извънредните членове/привърженици могат по желание да участват в Общото събрание без право на глас.
- Редовните членове обсъждат и гласуват за одобрение на казуси и за промени в Устава.
- Имат право да бъдат информирани за дейността на Сдружението, да се ползват от имуществото му и от дейността му.
- Имат право на предложения от общ интерес пред УС.
- Имат право да докладват на УС за всяко противоречащо на целите на Сдружението поведение на отделни членове или членове на органите на Сдружението.
Чл. 12 Задължения на членовете
- Да спазват Устава и вътрешните правила на Сдружението.
- Да следват решенията, взети от органите на Сдружението.
- Да заплащат членски внос в размер на 120 лв. в определения от Устава. Размерът на членския внос се преразглежда ежегодно от УС. Членският внос се заплаща от 1 януари до 31 март на съответната година.
- Поемат ангажимент за постигане на целите на Сдружението.
- Сътрудничат в различните дейности и инициативи, организирани от Сдружението.
- Изпълняват ролите, за които са избрани.
- Участват в текущи обучения, съгласно изискванията на Правилника и Етичния кодекс Сдружението.
Чл. 13 Прекратяване на членство
- Доброволно напускане, което се съобщава писмено на УС чрез едностранно писмено заявление, адресирано до Председателя. Влиза в сила в едномесечен срок от датата на депозиране.
- При смърт или поставяне под пълно запрещение, с прекратяване на дейността на юридическо лице като правен субект и липса на правоприемство.
- При непокриване на изискванията, заложени в Устава.
- При неплащане на членски внос в упоменатия срок и след поне две писмени напомняния, последното от които е чрез заверен имейл или препоръчана поща. Съответният член може да бъде възстановен след изплащане на всички дължими суми.
- При сериозни нарушения на Устава и за действия, несъвместими с целите на Сдружението. Изключването се съобщава с мотивирана разпоредба на УС.
- При закриване на Сдружението.
- В други случаи, упоменати в закона.
- Структура и дейност на Сдружението
Чл. 14 Органи на Сдружението
- Надзорна комисия (бивш научен борд)
- Общо събрание (ОС)
- Председател
- Управителен съвет (УС)
- Бивш Председател на Сдружението
- Комисия „Практики и допълнително образование“
- Комисия „Ежегодни психомоторни дни“
- Комисия „Промотиране и проекти“
Всички органи на Сдружението имат мандат четири години и могат да бъдат преизбрани за максимум два последователни мандата. Изборите се провеждат с явно гласуване на ОС, свикано за тази цел поне два месеца преди изтичането на съответните мандати. Съответният орган на Сдружението има задължение да изпълнява функцията си до избирането на нови членове. Представят се списъци с избираеми членове до 30 дни преди изборите публично и до всички членове.
В случай на оставка или окончателно възпрепятстване на заемащ дадена длъжност член, заместник от съответния списък поема задълженията му до изтичане на мандата на съответния орган.
Чл. 15 Надзорна комисия
- Членовете на Надзорната комисия (3 до 5 човека) имат широк поглед върху психомоторната практика по света.
- Комисията следи за уместността на психомоторните практики на завършилите обучението, за провежданите обучения от Сдружението.
- Следи за конфликти на интереси.
- Поддържа връзките на БАПМТ с широк спектър психомоторни академични, извънакадемични, правителствени и неправителствени, частни и публични организации.
- Надзорната комисия се избира в срок от два месеца след овакантяване на местата от Научния борд.
Чл. 16 Общо събрание
Събранието е върховен орган на Сдружението и се състои от всички членове, платили годишния членски внос. Ролята на ОС е да обсъжда и взема решения по общите цели на Сдружението. Решенията се взимат в съответствие със закона и този Устав, взимат се от мнозинството и са задължителни за всички членове, дори ако не присъстват или не са съгласни.
Функции и задачи на ОС:
- Взема решения относно общите цели на Сдружението.
- Избира Председател и Управителен съвет.
- Ежегодно одобрява окончателния и бюджетния доклад.
- Приема промени в Устава на Сдружението.
- Одобрява Вътрешния правилник и Етичния кодекс, предложен от УС.
- Създава комисии и проучвателни групи, насочени към конкретни дейности.
- Одобрява прекратяването на дейността на Сдружението, като определя методите за ликвидация и предназначението на всички останали общи средства в съответствие с разпоредбите на този Устав.
- Взима решение за всякакви въпроси, делегирани по закон или по Устав.
Редовното Общо събрание се събира веднъж годишно през ноември. Свиква се от Председателя на Управителния съвет.
С извънреден характер Общото събрание може да заседава винаги, когато Председателят сметне за необходимо или при писмено искане от УС, съдържащо конкретни въпроси за Дневния ред. В последния случай Председателят е длъжен да свика заседанието в рамките на три месеца от получаване на искането.
Свикването на събранието става в писмена форма(писмо, факс или по електронен път) с посочване на мястото, деня и часа на заседанието, темите от Дневния ред. Уведомлението за провеждане на събранието трябва да стигне до всички членове поне тридесет дни преди определената дата.
Работа на Общото събрание:
- Водещ на събранието е Председателят на Управителния съвет. Секретарят се грижи за съставянето на протокола. В негово отсъствие протоколчикът се избира от Председателя сред членовете на Сдружението.
- Решенията на ОС влизат в действие на първо свикване, ако присъстват 25% от членовете, включително пълномощниците и на второ четене независимо от броя на присъстващите членове.
- Приемат се решения, подкрепени от мнозинството от присъстващите.
- Всеки присъстващ член може да представлява максимум двама отсъстващи членове, като това се отразява в протокола.
- Член на Общото събрание няма право на глас при решаването на въпроси, отнасящи се до: предявяване на искове срещу него, неговия съпруг или роднини, определени в ЗЮЛНЦ, както и срещу юридически лица, в които е управител или може да наложи или възпрепятства вземането на решения; предприемане на действия или отказ от действия за осъществяване на отговорността му към Сдружението; при вземане на решение за изключването му или констатиране на отпадането му.
- Решенията на органи на Сдружението, които са взети в противоречие със закона, Устава или предходно решение на Общото събрание, могат да бъдат оспорвани пред общото събрание по искане на заинтересованите членове на Сдружението или на негов орган, отправено в едномесечен срок от узнаването им, но не по-късно от една година от вземането на решението.
- Решенията на общото събрание подлежат на съдебен контрол относно тяхната законосъобразност и съответствие с Устава. Споровете могат да бъдат повдигнати пред съда по регистрацията на Сдружението от всеки член на Сдружението или на негов орган, или от прокурора в едномесечен срок от узнаването им, но не по-късно от една година от вземането на решението.
- Всички решения се вземат чрез явно гласуване, с изключение на изборите на Председател.
Чл. 17 Управителен съвет
Управителният съвет е административен и изпълнителен орган на Сдружението. Състои се от Председател, Заместник-председател в комисия “Практики и продължаващо образование”, Заместник-председател в комисия “Ежегодни психомоторни дни”, Заместник-председател в комисия „Промотиране и проекти“, Секретар, Ковчежник.
Председателят и неговите заместници представляват Сдружението в съда и извън него по всички въпроси, свързани със Сдружението. Председателят и Зам. Председателят имат право да представляват Сдружението заедно и поотделно.
Управителният съвет е с кворум, ако присъстват всички членовете му. Ако даден член е възпрепятстван, той може да упълномощи представител, който да гласува от негово име и след като предварително е запознат с точките по които ще се гласува. Ако член на Управителния съвет подаде оставка, Управителният съвет е упълномощен да назначи временно нов член до провеждането на следващите избори.
Управителният съвет (3-5 членове) се избира за мандат в срок от 4г. Управителният съвет ръководи Сдружението. Извън общото събрание той отговаря за:
- Вземане на решения по всички въпроси, касаещи текущи въпроси и въпроси в защита на интересите на Сдружението в публичното пространство, в България и в международен план.
- Извършва подготовката на дневния ред и свикването на годишно или извънредно Общо събрание.
- Приема и изключва членове.
- Осъществява дейности за постигане целите на Сдружението и представя пред Общото събрание информация за проекти от общ интерес. Организира събития, обучения, научни конгреси и т.н.
- Съставя годишен отчет за управлението на Сдружението и го представя на Общо събрание.
- Назначава и освобождава комисии.
- Гласува размера на годишния членски внос.
Управителния съвет заседава редовно на всеки три месеца или по преценка на Председателя или изявено желание от страна на мнозинството от членовете на УС. Той предоставя всички необходими инструменти за ефективната работа на Сдружението за изпълнение на целите, заложени в този Устав. Взетите решения влизат в ход, когато е налице присъствие на мнозинството от членовете и те имат съгласие при гласуване на решенията. В случай на равенство при гласуването гласът на Председателя има предимство.
Членовете на УС не могат да заемат членски позиции в други юридически структури, чиито цели не противоречат на тези на БАПМТ.
Управителният съвет има право да обяви един или повече членове за недействителни след пет последователни отсъствия от редовно свикани заседания, както и да приемем оставки, подадени по желание на членовете на УС.
Чл. 18 Председател, зам.-председател, зам.-председател в комисия “Практики и продължаващо образование, зам.-председател в комисия “Ежегодни психомоторни дни”, зам.-председател в комисия „Промотиране и проекти“, ковчежник, секретар
Председател
Председателят се избира пряко от Общото събрание измежду членовете на Сдружението, които са участвали в поне едно Общо събрание всяка година(в последните поне 2г.) След като бъде избран, Председателят назначава останалите членове на УС (гласувани от Общото събрание, винаги измежду членовете на Сдружението).
Председателят законно представлява Сдружението в отношенията ѝ с публични и частни органи, с организации със сходни цели на национално и международно ниво.
Председателят ръководи Общото събрание и дейността на УС.
Поддържа и развива връзки с институционални органи за законодателния процес относно професионалното признаване. Поддържа и развива връзки с професионални училища и обучителни институции.
Проверява легитимността на подалите молба за членство.
Заместник-председател
Заместник-председателят замества Председателя в случай на негово отсъствие или временно възпрепятстване за изпълнение на възложените му задачи. Ако зам.-председателят и Председателят отсъстват, тяхно място заема най-старшият член на УС, а в случай на еднакво старшинство – най-старшият по възраст.
Зам.-председателят подкрепя Председателя в неговите институционални задължения. Сътрудничи с членовете на Надзорната комисия. Той предлага планове за работа, идеи и програми за обучение в колегиалност с останалите членове.
Ковчежник
Ковчежникът води и отговаря за счетоводството на сдружението, ежегодно съставя окончателен и бюджетен отчет, отговаря за събирането и съхраняването на счетоводната документация на сдружението, грижи се за плащанията, необходими за функционирането на сдружението, поддържа връзки с банките, отговаря за събирането на членския внос.
Секретар
Секретарят съставя протокол от Общото събрание и заседанията на Управителния съвет и го подписва; развива организационните аспекти на дейността на сдружението; грижи се за кореспонденцията и комуникациите.
Фигурата на бившия председател
Бившият председател е човек, който надлежно е приключил своя мандат. Той е служебен член на УС. Участва в заседанията на Управителния съвет като експерт по историята и стратегиите на Сдружението с консултативна функция. Поради професионалната си значимост присъства на институционални събития от името на сдружението.
Комисии
За да улесни постигането на уставните цели, УС използва приноса на две комисии: „Практики и допълнително образование“ и „Ежегодни психомоторни дни“. Всяка комисия е съставена от минимум 3 до максимум 5 члена и се координира от председател. Председателят на комисията може да представлява Сдружението в съответните комисии на други национални и международни органи.
В случай, че Управителният съвет прецени, че дейността на дадена комисия е в противоречие с определената от него програма, той може да предвиди нейното освобождаване, като постави въпроса за обсъждане и гласуване на Общото събрание. В случай, че Управителният съвет счете за целесъобразно, може да създаде и комисии в допълнение към установените според този Устав.
- Комисия „Практики и допълнително образование“
Комисия „Практики и допълнително образование“, назначена от Управителния съвет в срок от две седмици след избора му, се състои от поне до 5 члена, и има за задача да участва в стандартизирането, консултирането и организирането на психомоторната практика в различни институционални сетинги (детски градини, училища, частна практика, университети, общински центрове и пр.). Комисията отговаря за проучването и изготвянето на минимум курикулуми за обучение за психомоторен терапевт и психомоторен педагог за България, съобразено с в европейските и международни изисквания в световен контекст. Комисията има задължение да проучва възможностите за допълнително обучение за вече сертифицираните от Сдружението специалисти и да ги организира с цел да допринесе за надграждане на знанията и уменията на преминалите обучение. Комисията по образование изработва критерии за квалификациите, които се получават от психомоторните специалисти.
- Комисия „Ежегодни психомоторни дни“
Форум „Ежегодни психомоторни дни“ се провежда всяка година в избрано от комисията време и според възможностите за организирането му. Комисия „Ежегодни психомоторни дни“ се назначава от УС в срок от две седмици след избора му. Тя се състои от до 5 члена и има за своя задача да организира провеждането на форума с цел промотиране, популяризиране и утвърждаване на практиката на Психомоторния метод в различни среди и сред различни специалисти. Целта на форум „Ежегодни психомоторни дни“ е да даде поле за споделяне на опит от български практици, както и специалисти на международно ниво с цел обогатяване на местните практики.
- Комисия „Промотиране и проекти“
Комисия „Промотиране и проекти“ се ангажира с организация и участие на различни дейности, с които би могла да се разпространява и промотира Психомоториката. Организирането на дейностите са с цел да има възможност Психомотираката да достигне до максимално много целеви групи. Тя се състои от до 5 члена.
- Прекратяване, ликвидация на Сдружението и разпределение на имуществото
Чл. 19 Прекратяване на дейността на Сдружението
Сдружението няма срок за съществуване. Дейността на Сдружението се прекратява:
- С решение на Общото събрание.
- С решение на съответния съд по седалището на Сдружението, когато:
– не е учредено по законния ред;
– извършва дейност, която противоречи на Конституцията на Република България, действащите закони, морални и етически норми.
– е обявено в несъстоятелност.
- Решението на съда по т.2 се постановява по иск на всеки заинтересован или на Прокурора.
- Съдът може да даде подходящ срок за отстраняване на основанието за прекратяване на дейността на Сдружението и неговите последици.
- В случаите на т.3 прекратяването се вписва служебно и съдът назначава ликвидатор.
Чл. 20 Ликвидация на Сдружението
- При прекратяване на дейността на Сдружението се извършва ликвидация.
- Ликвидацията се извършва от Председателя или от определено от него лице.
- Ако ликвидатор не е определен по реда на т. 1, той се определя от окръжния съд по седалището на Сдружението.
- Относно неплатежоспособността, съответно несъстоятелността, реда за ликвидация и правомощията на ликвидатора се прилагат разпоредбите на Търговския закон.
- Разпределението на имуществото след удовлетворяване на кредиторите се извършва от общото събрание по реда на чл. 15, 43 и 44 от ЗЮЛНСЦ.
Чл. 21 Имущество на Сдружението
Имуществото на Сдружението се състои от правото на собственост върху основни и оборотни средства, членски внос, вземания и други права в зависимост от приложимите нормативни актове.
Сдружението може безвъзмездно да разходва имущество за осъществяване на дейността, насочена за постигане на целите.
Подборът на лицата и начинът на тяхното подпомагане се извършват в зависимост от целта и финансовите възможности на Сдружението.
За безвъзмездно разходване на имуществото на Сдружението е необходимо мотивирано решение, взето от върховния орган на организацията с мнозинство 2/3 от всички негови членове, когато разходването на имуществото е в полза на лицата, посочени в чл. 41, ал. 3 от ЗЮЛНЦ.
Сдружението не може да сключва сделки с лицата по чл. 41, ал. 3 от ЗЮЛНЦ, както и с юридически лица, в които посочените лица са управители или могат да наложат или възпрепятстват вземането на решения, освен ако сделките са в очевидна полза на юридическото лице с нестопанска цел за осъществяване на общественополезна дейност или са сключени при общи условия, публично обявени.
Източници на средства на Сдружението
Източници на средства на Сдружението са:
- Членски внос; размерът и начинът на плащане на членския внос се определя от УС.
- Дарения и завещания.
- Спонсорски и други програми.
- Приходи от извършване на допустима стопанска дейност в съответствие с целите и основния предмет на дейност на Сдружението.
- Други приходи, допустими от закона.
Допълнителна стопанска дейност
За осъществяване на определените в устава цели и средства Сдружението може да извършва допълнителна стопанска дейност, свързана с предмета на основната дейност, която не е забранена от закона, като използва прихода за постигане на опре-делените в устава цели.
Допълнителната стопанска дейност на Сдружението включва издателска дейност, организация на семинари, обучения и събития.
Сдружението не разпределя печалба.
Дарения
Всички дарения и завещания, направени в полза на Сдружението, се вписват в специална книга.
Сдружението няма право да приема дарения или завещания, направени под условие или тежест, които не са в съответствие с неговите цели или са в противоречие с действащото българско законодателство.
Чл. 22 Имущество след ликвидация
- Разпределението на останалото след удовлетворяването на кредиторите имущество се извършва съгласно действащите закони в Република България и този Устав.
- Имуществото по предходната точка не може да се разпределя, продава или по какъвто и да било начин да се прехвърля на ликвидатор, с изключение на дължимото му възнаграждение.
Чл. 23 Обявяване на доклада и финансовия отчет
- Сдружението води книги за протоколите от заседанията на своите органи. Ръководещият заседанието на колективния орган и лицето, изготвило протокола, удостоверяват и отговарят за верността на съдържанието му.
- Годишният доклад за дейността и финансовият отчет на Сдружението следва да се заявят за обявяване в регистъра на юридическите лица с нестопанска цел, воден от Агенцията по вписвания, до 30 юни след изтичане на съответната календарна година според с изискванията на чл. 40 от ЗЮЛНЦ.
- Заключителни разпоредби
За неуредените въпроси в настоящия устав се прилагат разпоредбите на ЗЮЛНЦ и действащото българско гражданско законодателство.
Настоящият устав се състави и подписа като двуезичен – на български и английски език. При несъответствие между двете редакции предимство има българският текст.