Kinderhaus Tannheimer Straße се намира в центъра на Ромелсбах, в непосредствена близост до местната библиотека, гимназията и фестивалната зала´. Нашата детска градина се управлява от град Ройтлинген (Германия). Нашето заведение предлага на 67 момчета и момичета във възрастта от 3 години до започване на училище, широка гама от възможности за игра, учене и израстване. Фокусът на нашата педагогика е отворената концепция с различни функционални зони. Това открива голямо разнообразие от възможности за игра и обучение. Оформянето на функционалните зони се съобразява с нуждите и интересите на децата.
Стаите се разглеждат и внимателно се подготвят от педагогическия персонал. Отделните специалисти отговарят за една функционална зона в продължение на една година (до лятната ваканция). По този начин се осигурява непрекъснат и внимателен контрол на образователния процес във функционалната зона.
Отваряме възможности за децата да внасят своите идеи, желания и мнение в дизайна на стаята и избора на материали.
Нашите функционални зони са:
o Стая за игра с настолни игри, игри за подреждане, пъзели и материали за смятане.
o Зала за движение с материали на Хенгстенберг
o Зала за рисуване с разнообразни творчески материали
o Изследователска зона за експерименти
o Работилница за писане с книги, компютри, пишещи машини и различни други материали за развитие на езика и писмената реч
o Кухня и място за хранене
o Стая за ролеви игри с материали за смяна на костюми, кухня за игра и играчки за кукли
o Стая за строителство с дървени тухлички, Лего, строителни блокчета, природни материали, влакове и коли.
o Градина с пясъчник, люлка, люлка с подпора, къщичка за катерене, пързалка, превозни средства
o Работна зона с две работни маси
Друг фокус на нашата работа е подпомагането на образователните процеси на децата,
както е предвидено в плана за развитие. Работим с образователни и обучителни истории според метода на Маргрет Кар.
Участието на децата е от особена важност в нашата педагогическа работа в контекста на кръгчето и в нашите детски срещи.
Освен това в ежедневната ни педагогическа работа могат да бъдат открити елементи на педагогиката на Реджо. Това е особено видимо в така наречените „говорещи стени“, които правят прозрачни образователния процес и ежедневието в нашето заведение.
Чрез обучителните и образователните истории и говорещите стени ние създаваме
диалог между родителите, децата и персонала, което е много важно за нас.
Системата на референтния учител и вътрешната диференциация
в различни, непрекъснати групи гарантират връзката и чувството за дом.
Нашето заведение работи редовно от понеделник до петък. Изключение правят официалните празници, почивните дни и извънредните затваряния. В съответствие с решението на общинския съвет на град Ройтлинген нашата градина е затворена за 30 работни дни в годината. В неработните дни, извън официалните празници, спешни грижи могат да се предоставят в други градини със същите възможности.
За да може да се разработят целенасочени предложения и проекти, свързани с групова, както и с индивидуална подкрепа, в нашия дневен център има определени часове, по време на които всички деца присъстват.
Нашето работно време:
1-во работно време: от понеделник до петък от 07:30 ч. до 13:30 ч.
Второ работно време: от понеделник до петък от 08:00 ч. до 16:00 ч.
Трето работно време: от понеделник до петък от 07:00 ч. до 17:00 ч.
Основното ни работно време:
От 09:00 до 13:15 ч. и при целодневен режим на работа от 09:00 до 15:45 ч.
В т.нар. правила за ползване, които определят рамката за посещение на децата в дневния център за град Ройтлинген, са изброени всички допълнителни аспекти; тук бихме искали да ги посочим като допълнение.
За нашето ежедневие в дневния център сме създали структура, която, например, включва общите хранения и проекти.
В ежедневните си дейности се ръководим от актуалните нужди и интереси на децата. Заедно с тях създаваме структури, които им дават ориентация, сигурност и разнообразни възможности да откриват заедно заобикалящата ги среда и да бъдат активни самостоятелно.
Нашето ежедневие:
Нашият дневен режим е структура, която преструктурираме гъвкаво в зависимост от дейностите, нуждите и интересите на децата.
Децата пристигат в Kinderhaus между 07:00 и 09:00 часа. След личното посрещане те имат възможност да закусват или да работят самостоятелно в различните функционални зони в зависимост от интересите и нуждите си.
Във времето за свободна игра има място и за проекти, екскурзии и дейности. Във вторник сутрин с група деца ходим в гимназията.
В сряда се срещаме в нашите референтни групи за така наречената детска среща. Обяд и закуска се сервират от 11:45 ч.
След това предлагаме тихо време за по-малките деца. Другите деца могат да избират между четене на глас, медитация и време в двора. От 13:15 ч. децата се прибират с удължено работно време. Следобедът използваме за интензивна свободна игра и за екскурзии в околността. От 15:45 ч. може да се вземат децата от целодневната занималня.
Педагогическият ни екип се състои от 12 професионалисти:
Михаела Мекиска – Ръководител
Карин Унгер – Заместник-директор, педагогически специалист
Дженифър Брьокер – Педагогически специалист
Юлия Шулце – Педагогически специалист
Даниела Щарк – Педагогически специалист
Керстин Райнхолд – Педагогически специалист
Бригите Степер – Педагогически специалист
Дани Траоре – Стажант по професионално обучение
Катарина Филип – Специализиран учител по чужди езици
Марго Йордан – Работник по въпросите на приобщаването
Симоне Шмид – Работник по въпросите на приобщаването
Сузана Опиц – Работник по въпросите на приобщаването
Рамкови условия и задължения на детските заведения
Всяко дете има право на индивидуална подкрепа и внимателно проследяване на развитието му и обучителния процес.
Заведенията за дневни грижи в град Ройтлинген са места за образование и развитие на момчета и момичета в предучилищна и начална училищна възраст.
Услугите им са ориентиране към всички деца в Ройтлинген.
Най-съществената задача на дневните детски заведения е залегнала в закона.
„(2) Заведенията за дневни грижи трябва да:
1. насърчават превръщането на детето в независима и социално компетентна личност,
2. подпомагат и допълват възпитанието и образованието в семейството,
3. помагат на родителите да съчетават по-добре доходната заетост и отглеждането на децата си.
(3) Главна задача касаеща подкрепата е свързана с отглеждането, възпитанието, образованието и грижите за детето и социалното, емоционалното, физическото и духовното му развитие.
Тя включва преподаване на ориентиращи ценности и правила. Подкрепата следва да се съобразява с възрастта и етапа на развитие, езиковите и други способности, житейската ситуация, както и с интересите и потребностите на отделното дете и да взема предвид етническия му произход „.
При разработването на педагогическите задачи трябва да се вземат предвид различните обстоятелства при момчетата и момичетата, за да се намали неравностойното положение и да се насърчи равенството. Подкрепата е насочена към всички деца, деца със и без увреждания, и би трябвало да осигурява еднакъв достъп до обучение и възпитание, включително и на децата със затруднения, съобразявайки се със състоянието им.
Град Ройтлинген:
– предлага различни форми на дневна грижа за деца на възраст от 0,5 до 10 години. Това включва детски ясли, детски градини, детски къщи, дневни центрове. Различните организационни и концептуални решения на общинските детски заведения отговарят на разнообразните семейни обстоятелства.
– насърчава съвместното обучение на деца с и без увреждания в съответствие с Декларацията от Ройтлинген. Всички деца трябва да играят, учат и растат заедно. При това се вземат предвид и Конвенцията на ООН за правата на хората с увреждания.
– осигурява професионална и педагогическа рамка за детските градини чрез стандарти и насоки. По този начин се създава задължителна рамка, която гарантира обхвата на действие на отделните детски заведения за дневни грижи в съответствие с тяхното социално значение и формата на функциониране.
Педагогическият персонал в детските заведения е включен в тези разработки по различен начин.
– Развива и гарантира качеството в детскитех градини чрез различни инструменти, напр. чрез т.нар. годишни дни на специалиста, индивидуални предложения за допълнително обучение и допълнителна квалификация на работното място. Всяко детско заведение разполага с три педагогически дни годишно за вътрешни концептуални процеси.
– поддържа т.нар. основна папка, която е достъпна онлайн за педагогическия персонал на град Ройтлинген. В тази папка се обобщават различни инструменти, насоки, изисквания и редовно се актуализира.
– подкрепя работата в детските градини чрез районното управление и различни специализирани служби, както и чрез въвеждането на конкретни инструменти, например етапите на развитие или историята на образованието и обучението.
- гарантира, че педагогическите специалисти със специални правомощия, напр. в областта на езиковата подкрепа или в помощ на деца с увреждания, разширяват екипите на детските градини извън основния персонала.
- Изпълнява плана за ориентация на центровете за дневни грижи в Баден-Вюртемберг
(вж. модул 7). За това допринасят продължаващата (допълнителна) квалификация на специалистите, разработването на ръководни принципи, както и съобразеното с необходимостта разширяване и реконструкция на детските заведения и задълбоченото сътрудничество с училищата. - подкрепя общинските дневни заведения при разработването и закрепването на допълнителни концептуални фокусни точки
- Насърчава професионалната подготовка и квалификацията на работното място
на място в детските градини чрез допълнително обучение,
наставничество, дни на управлението и т.н. и зачита управленската задача чрез подходящи управленски отпуски извън щатната формула
Детските градини в град Ройтлинген
- определят индивидуални концептуални и педагогически приоритети в работата си, които са насочени към нуждите и настоящата ситуция на децата и техните семейства.
- прилагат рамковия план в ежедневната си педагогическа работа.
- приемат разнообразието като развиващо работата им. Те насърчават съвместното обучение на деца със и без увреждания.
- работят заедно с родителите и настойниците по начин, основаващ се на доверие.
- работят заедно в екип с взаимно доверие и респект.
- сътрудничат си със специализирани служби, обучители и други институции в социалната сфера, тъй като възприемат интердисциплинарността като обогатяваща работата им.
Разбиране на ролята и задачите на педагогическия персонал
Педагогическият персонал в детските градини подкрепя децата в тяхното индивидуално развитие. Специалистите изграждат образователния процес заедно с тях и са
важни партньори във взаимодействието и комуникацията с децата и техните настойници. Педагогическите специалисти имат „важна, отговорна и активна роля в образованието и възпитанието“ както в детската ясла, началното училище така и в извънкласните грижи.
Град Ройтлинген
- използва класификатора на професиите на провинция Баден-Вюртемберг и наема добре обучен специализиран персонал .
- гарантира, че при наемането на квалифициран персонал се изключват лица с криминално досие, като представят свидетелство за съдимост.
- осигурява важни предпоставки за изпълнение на трудовите задачи на детските заведения и за по-нататъшното развитие на педагогическата работа
чрез разделяне на работното време на работен период и период на разположение. - създава възможности за специалистите за задълбочаване на знанията и уменията и за придобиване на нови знания. Осигурява (допълнителна)
квалификация на специалистите и екипите чрез широк спектър от допълнителни обучения, насочени към различни аспекти на педагогическата дейност и съобразени с нуждите на детските заведения. Голямо значение се отдава на
процесите, които се осъществяват в екип и/или във функционален контекст и са интегрирани в цялостното развитие на отделното детско заведение или на организацията. По този начин знанията се свързват със структурите
и организацията по устойчив начин. - съпътства и подкрепя концептуалната, организационната и професионалната работа на детските градини , както и развитието на персонала, чрез областното управление и специализираните услуги. Специализираните служби работят в структурно отношение и в качеството си на консултанти, както и конкретно на място.
- Подкрепя работата на специалистите чрез годишни и областни конференции и тематични работни групи и открива възможности за обмен.
- предлага обвързваща рамка за действие чрез ръководните принципи за квалификация на лидери, която включва разбиране за лидерство, както и централни аспекти на лидерските дейности.
- подкрепя ръководството и заместник-ръководителите на дневните заведения в тяхната ръководна дейност чрез квалификация за ръководители и дни на ръководството, както и чрез сформиране на групи за колегиални консултации. Обучение в процесите на преустройство и подкрепа при поемането на ръководни функции са другите подкрепящи дейности.
- осигурява организационното и концептуално функциониране на дневните центрове чрез leitungsfreistellungsanteil
- вижда себе си като доставчик на обучение и предлага стажове по различните предмети. На подходящите педагогически специалисти се предлага възможност за работа още по време на етапа на обучение.
- проследява предизвикателствата чрез допълнителни оценки, анкети и други подходящи мерки
Детските градини в Ройтлинген
- разглеждат отношението като съществена основа за успешно развитие и (само)възпитание. Обръщат внимание на професионалното измерение на отношението, което включва отзивчивост и присъствие и преразглеждат непрекъснато понятията за близост и дистанция.
- придружават децата в техните разнообразни открития и разширяване на способностите им.
- възприемат децата в тяхната индивидуалност.
- подкрепят съвместните процеси на учене и възпитание на децата със и без увреждания.
- придружават децата в развитието на тяхната полова идентичност.
- наблюдават учебните и образователните процеси на децата и ги документират, като използват различни методи за наблюдение.
- уверяват се, че професионалистите редовно обсъждат наблюденията си с родителите или настойниците по подходящ начин и се срещат с тях по подходящ начин.
- на редовни екипни срещи обсъждат педагогическото ежедневие и образователните процеси на децата. Срещите на екипа се подготвят, водят се протоколи и протоколите се документират.
- работят съвместно с общността и с други партньори.
- следят педагогическите специалисти редовно да преминават допълнителни професионални обучения.
- работят заедно с представители от различни йерархични нива по конструктивен и целенасочен начин, основан на доверие.
Педагогическите специалисти:
– създават връзка с детето
– уважават родителите като експерти по отношение на детето си
– следят и документират обучителния процес
– обособяват различни зони в съответствие с интересите на децата
– имат време за детския начин на мислене
– отдават нужната важност на партньорството във възпитателния процес
– доразвиват се
– възприемат се като обучаващи се
– структурират деня
– възприемат децата сериозно
– грижат се за правилата и ритуалите
– създават връзка с децата и семействата им
– доверяват се на любопитството и желанието за учене на децата
– самонаблюдават се като хора и като педагогически подход
– подкрепят обучителния процес при децата
– част са от педагогически екип
Ние посрещаме и изпращаме децата лично.
Отделяме време за разговор при приемането и изпращането на децата.
Държим на свободната игра.
Документираме свободната игра и обучителния процес при всяко дете.
Имаме специално време за рефлексия по отношение на педагогическата ни компетентност.
Използваме възможностите зо допълнителна квалификация предоставени от град Ройтлинген и посещаваме различни обучения.
Предвиждаме допълнителните обучения в графика си.
Изготвяме годишен план на времето прекарано в група и това за подготовка на обучителния процес.
Вземаме участие в разработването на методологии и се включваме в различни работни групи.
Имаме строга организация на заседанията:
– професионално обсъждане
– организационни задачи
– рефлексия
– актуални педагогически въпроси
Осигуряваме място за стажанти.
Уважаваме насочването на практикантите.
Игра и учене в етапа на ранното детство – нашата представа за детето
Децата са любопитни и от самото начало изследват заобикалящата ги среда. Те изследват, изпробват нови неща и подражават на ролеви модели. От раждането си са
активни и искат да съобщават на другите своите желания и нужди. Те непрекъснато придобиват нов опит и все повече разширяват своите способности. Счита се, че детството е най-интензивният за учене период в живота на човека. Опитът от ранното детство и свързаните с него чувства, които вървят ръка за ръка със самото учене, са формиращи. В този контекст децата изпитват самоефикасност и независимост.
Играта има важна роля в развитието на децата. Играта,
ученето и развитието са неразривно свързани. В играта
децата се занимават със заобикалящата ги среда, със своя опит и идеи за света. Те придобиват нови познания и разширяват своите умения. Играта
следователно е „до известна степен основното занимание на всяко дете, което подкрепя опознаването на света, на самите тях, на събития и ситуации, интегрирането на наблюдения и преживявания в истинския смисъл на думата „.
Децата научават много и едно от друго. Те се нуждаят от други момчета и момичета, с които да случват разнообразни ситуации на игра и дейност. Децата се нуждаят и от възпитатели, които ги придружават с внимание, както и от стимулираща и подготвена учебна среда.
Град Ройтлинген
- създава структурни условия, които позволяват на всички деца да играят и учат заедно. Пространствата и материалите приканват децата да действат и да играят самостоятелно и заедно.
- осигурява проследяване на процеса на учене и обучение при всяко дете
- подкрепя допълнителната квалификация на специалистите в областта на игра и учене в етапа на ранното детство.
- подкрепя професионалистите в разработването на учебна среда и набавянето на подходящи материали чрез свободно достъпен бюджет в детските градини и прозрачно разпределение на средствата в капиталовия бюджет. Освен това се набляга на универсални и висококачествени материали. Работните помагала и наблюденията осигуряват ориентация.
Дневните центрове в град Ройтлинген:
- се възползват от многобройните възможности за учене, които предлага ежедневното преподаване. Те дават възможност на децата да възприемат и разбират света с помощта на всички свои сетива и предлагат възможности за самостоятелно изследване.
- отнасят се с откритост и разбиране към образователните процеси на всички деца.
- обръщат внимание на симетричните и асиметричните игрови ситуации и разпознават възможните свръх- или недостатъчно предизвикателни ситуации.
- осъзнават, че образователните процеси на децата не са еднакви. Децата са признати в своята индивидуалност и се надграждат силните им страни и ресурсите им.
- наблюдават и документират учебния процес на всички деца.
- подготвят учебна среда, която приканва децата да изследват и проучват самостоятелно и заедно и стимулират образователния процес. По този начин се обръща внимание както на предметите за игра, така и на привлекателните по своя дизайн играчки.
Свободната игра:
– Предоставя възможност за среща със света
– Заема важно място в педагогическата ни дейност
– Дава възможност на децата да преработят преживяното
– Дава възможност за избор на място за игра, на партньор, материали, продължителност на играта
– Това е учене съобразено със собствената скорост. Всеки разполага с необходимото за това време
– Това е социално взаимодействие, създаване на приятелства, изработване на правила и осъществяване на идеи
– Научава на справяне с неуспехите и разрешаване на конфликти
– Дава усещане за сигурност, защитеност, безопасност, дава правила и ориентация
– Носи удоволствие от съвместната игра
– Изисква присъствието на педагозите!!!
– Случва се в организирано за целта пространство
– Дава възможност на децата да усетят силните и слабите си страни и да живеят с тях
– е начинът, по който децата изследват света
Детето:
– учи с всички и от всички
– е в центъра на случващото се
– учи чрез играта
– опознава света по своя инициатива
– развива се със собственото си темпо
– е самостоятелна личност със специфични умения
– има право на уважение, днес и да бъде такова, каквото е
– е главно действащо лице в собствения си процес на развитие
– има нужда от правила и граници
– е любопитно и иска да се развива
– има нужда от структура
– има нужда от движение, почивка, задоволяване на любопитството, креативни дейности, време за приятна игра и комуникация
– учи с всички сетива
– нуждае се от сигурност и връзка
Ние
– документираме играта
– наблюдаваме свободната игра на децата
– имаме регламентирано време за свободна игра всеки ден
– разполагаме с различни функционални зони, които сме оформили според интересите и нуждите на децата
– обсъждаме с колегите случващото се в играта
– улавяме идеите на децата в играта и ги превръщаме в съвместни проекти
– предвиждаме малки пространства, даващи възможност за ненаблюдавана игра
– осигуряваме всекидневна възможност за сън или почивка (четене или медитиране)
В плана за ориентация на детските градини в Баден-Вюртемберг се подчертава, че „всички деца […] трябва да имат възможност да работят, играят, учат заедно в сътрудничество помежду си съобразно своето ниво на развитие по обща тема, (тема, проект, план). В ежедневната ни образователна програма има многобройни възможности за среща с многообразието:
момчета и момичета от семейства говорещи различни езици, с различен религиозен и културен произход, със специални потребности, с различен опит, желания и потребности. Всички те искат да се изживяват като компетентни още от самото начало, да се изживяват като равностойни партньори в игрите и активно да изследват заобикалящата ги среда. Всички те се нуждаят от други деца и възрастни, които се отнасят към тях с уважение и с които могат да придобият разнообразен опит.
Приобщаването признава общите и индивидуалните потребности и дава възможност
всички деца да играят и учат заедно. Това включва деца със и без увреждания. Те трябва, „доколкото позволява нуждата от помощ, да бъдат подкрепяни заедно.“
Приобщаващото развитие в нашите детски градини се подпомага от различни допълващи се структури и инструменти. Те включват
o Сътрудничество с помощ за интеграция в съответствие с SGB XII с индивидуални включвания.
o Сътрудничество с училищни групи в детски градини в отворени и частично отворени системи.
o Създаване на интеграционни групи чрез възможно намаляване на броя на групите.
o Специализираната служба за лечебно образование на град Ройтлинген.
o Използване на собствени асистенти за приобщаване.
o сътрудничество със специализираната служба за приобщаване на BruderhausDiakonie в
осъществяване на индивидуално включване и подпомагане.
o включване на семейна подкрепа.
o включване на интердисциплинарния център за ранна интервенция и специалната образователни консултативни центрове.
Освен това приобщаващото развитие се подкрепя от Индекса за приобщаване.
Индексът за приобщаване има за цел да разшири и подобри опита на децата. Той съдържа диференцирани въпроси, които подпомагат осмислянето и по-нататъшното развитие на приобщаващата практика в центровете за дневни грижи. Целта е
да се увеличат ресурсите за игра, учене и участие на всички деца и да се намалят пречките. Това е един непрекъснат процес, който ние активно подкрепяме.
Град Ройтлинген
o подкрепя приобщаващите процеси в конкретните ситуации на отделните деца, като намалява броя на децата.
o дава възможност на различни структури за подпомагане. Те включват участието на външни образователни специалисти, както и индивидуални решения чрез
увеличаване на броя на персонала в самия екип.
o гарантира (по-нататъшното) развитие на приобщаващите практики чрез допълнително обучение и консултиране на специалистите в областта на образованието, по-специално въз основа на подхода на осъзнато за предразсъдъците образование и възпитание на Kinderweltenprojekt, Берлин.
o консултира и подкрепя общинските детски градини по въпроси, свързани със съвместното обучение на деца с различни изисквания и произход, чрез специализираната служба за приобщаване.
o подпомага работата с Индекса за приобщаване чрез (допълнителна) квалификация на
служителите.
o предоставя собствена специализирана услуга за лечебно образование. Тя съветва
екипи и работи конкретно с деца и малки групи в детските градини. Тя също така подкрепя и улеснява сътрудничеството с други центрове за компетентност.
o участва активно в по-нататъшното развитие на приобщаващите структури с работната група за приобщаване.
и в сътрудничество с други доставчици на детски градини чрез така наречената Декларация от Ройтлинген.
o допринася финансово и/или с персонал за практически изследователски проекти, например FABI plus (специализирана услуга за подпомагане, консултиране, приобщаване) и IQUAnet (Мрежа за подпомагане на квалификацията в областта на приобщаването).
Детските градини в град Ройтлинген
се отнасят към всички деца и техните семейства с уважение и признателност.
o възприемат разнообразието като обогатяване и го използват за формиране на ежедневните
игрови и учебни ситуации.
o редовно разсъждават върху ежедневните образователни дейности по отношение на възможностите за участие на всички деца в ежедневните игрови и учебни ситуации.
o обръщат внимание на съзнателното проектиране на пространствата и използването на материали, които насърчават съзнателен подход към разнообразието и различията.
o наблягат на безпрепятственото участие на отделните деца в ежедневните образователни дейности.
o работят с Индекса за приобщаване, като вземат предвид Конвенцията на ООН за правата на хората с увреждания.
o при необходимост съветват родителите/законните настойници за допълнителни възможности за подкрепа и организират доверително сътрудничество с различни специализирани служби
(вж. модул 11).
Приобщаването
– приветства всички семейства
– предоставя възможно най-добрата подкрепа за децата
– означава приемане на децата/семействата такива, каквито са
– е да цениш и уважаваш
– предпоставя доверие в отношенията между родителите и детската градина
– изисква редовна рефлексия (размисъл върху професионалните действия)
– означава непредубедено обучение и възпитание
– означава подкрепа и консултиране
– осъзнаване на обогатяващото въздействие на многообразието
– взема под внимание индивидуалните и общите потребности на децата
– многообразието се състои в културните особености, различната религия, пола, дарбите, хроничните заболявания и специалните образователни потребности
Ние
-§ веднъж месечно обменяме информация за индекса на приобщаване
-§ сме градина без бариери (отворен принцип)
-§ включваме различните култури в ежедневието (проекти, готварски дейности, празници и т.н.)
-§ работим редовно с различни институции, между които:
-консултационен център
– специализиран приобщаващ орган
– специализиран център относно специалните образователни потребности
– център за ранна интервенция
– помощник на семейството
– ерготерапевти
– логопеди
– училище за нечуващи деца
-§ провеждаме редовни консултации с родителите и всички членове на семейството
-§ провеждаме редовни екипни срещи (един или два пъти в месеца) със специалистите по приобщаване
Участие
Участието и включването на децата в ежедневните образователни дейности е важна задача на детските градини. Това изключва възможноста за оплаквания чрез децата.
В плана за развитие на детските заведения за дневни грижи в Баден-Вюртемберг на участието не е отделена отделна глава, но то присъства основно във всички тематични области. От декларацията на саморазвиващото се дете вече е съвсем ясно, че образователният процес може да бъде успешен само с детето и никога без него. Детето е главно действащо лице в собствените си процеси, касаещи обучението и развитието и трябва да бъде включено в тях.
Децата участват в различни процеси на вземане на решения, планиране и изпълнение в ежедневния образователен живот. В процесите на участие и договаряне
децата се сблъскват и с разнообразни партньори за взаимодействие и общуване, които имат различни от техните нужди, интереси и идеи. В диалога помежду си те също така преживяват, че техните мнения и желания се чуват и вземат под внимание по различни начини.
Това става ясно например чрез метода на образователните и обучителните истории.
След обобщаване на наблюденията детето решава само за себе си кои образователни процеси трябва да бъдат записани в неговия образователен дневник.
В подкрепа на участието в нашите дневни заведения се прилагат различни допълнителни методи и инструменти. Те включват, наред с другото
o мандатът, получен от KVJS през август 2012 г. във връзка с реорганизацията на изискванията за издаване на лиценз за дейност, според който в бъдеще концепциите трябва да съдържат
изявления относно участието на децата, т.е. трябва да се формулира обща позиция и да бъде обяснено как се осигуряват пространства за участие в конкретна детска градина.
o Да се гарантира, че в съответствие с раздел 8 от Кодекса за социално осигуряване, децата и младите хора, в зависимост от нивото си на развитие, участват във всички обществени решения, свързани с благосъстоянието на младежта, които ги засягат.
o привеждане на образователните дейности в съответствие с Конвенцията на ООН за правата на детето, влязла в сила преди 20 години, и формулираните в нея универсални права на децата, по-специално правото на участие.
Освен това развитието построено върху принципа на участие се основава на фундаменталното убеждение, че децата могат сами да организират и управляват делата си с необходимите насоки и подкрепа.
Участието е основно право на децата. Даване на възможност за участие и живот
изисква демократичен възглед за детето. Съопределяне и самоопределяне на децата не се случва от само себе си, то трябва да бъде желано, решено, оформено и активно преживяно.
Дневните детски градини в град Ройтлинген :
о се ръководят от разпоредбите на § 8 от Кодекса за социално осигуряване : „Деца и младежи
трябва да участват във всички решения, касаещи общественото благосъстояние на младежта, които ги засягат, в съответствие с нивото си на развитие“.
o са развили общо отношение към участието и знаят как да организират своите образователни
педагогическите взаимоотношения в съответствие с това. Педагогическите специалисти осъзнават значението на участието като съществен елемент от развитието на
демократично разбиране у децата.
o възприемат отношение към детето, основано на диалог и задаване на въпроси.
o редовно разсъждават върху ежедневните образователни дейности по отношение на възможностите за участие на всички деца в различните области на ежедневното взаимодействие.
o организират ежедневието си по такъв начин, че участието в процесите на вземане на решения да е видимо за децата, напр. чрез детски конференции или други форми на гласуване.
o гарантират, че оплакванията на децата се чуват и търсят заедно с тях решение.
Участие (от гледна точка на детската градина)
– реализиране на собствените идеи
– включване в ежедневните дейности( подготвяне на масата, планиране на празници, срещи с децата)
– приемаме ги сериозно
– изслушване на идеи и желания и реализирането им
– заедно учене и откривателстване
– развиване на разговорната култура
– преживяване на демокрацията
– вземане на решения
– приемане на различни форми на гласуване
– доверие в децата
– диалог с децата
Ние (детската градина)
0 Обсъждаме регулярно ежедневието и работата ни по включването на децата
0 осигуряваме възможност на децата да участват в ежедневните дейности
-планирме съвместно с децата празници/активности
– организираме срещи по актуални теми за обсъждане в голямата група
– на по-малките срещи децата имат възможност да се изкажат, в кръгчета за обсъждане напр.
– по-малките срещи помагат за подготовката на срещите по актуални теми в голямата група, напр. децата обсъждат идеите си за празника на светлината, записват ги и ги представят на голямата среща
0 въвличаме децата в ежедневието – подреждат масата, приготвят закуска и т.н.
0 документираме работата си по отношение на включването на децата, така че да е видно за родителите.
Сфери на обучение и развитие според нормативния план
С цел да се обърне внимание на значението на образованието в ранна детска възраст през 2001 г. Постоянната конференция на министрите на образованието и културата (Kultusministerkonferenz) възложи на федералните провинции да разработят т.нар. образователни планове или учебни програми за институциите за ранно образование. В
В този контекст в Баден-Вюртемберг беше стартиран план за ориентация касаещ образованието и възпитанието в детските градини в Баден-Вюртемберг и други детски заведения в Баден-Вюртемберг през 2006 г. навлезе във въвеждаща фаза с продължителност няколко години.
От 2006 г. до 2009 г. избрани детски градини в Баден-Вюртемберг бяха подложени на научно наблюдение. Три детски градини в Ройтлинген също участваха в тази въвеждаща фаза и бяха научно наблюдавани от Университета по образование в Лудвигсбург/Ройтлинген. Те имаха възможност да се запознаят интензивно със съдържанието на плана за ориентация. След това получените знания бяха анализирани и планът за ориентация беше преработен.
Той се състои от две части. Част А съдържа принципите и образователната работа, педагогическите предизвикателства, както и развитието и осигуряването на качеството.
и осигуряване на качеството (вж. Модул 9).
Част Б се фокусира по-специално върху образователните процеси на детето и се състои от шест
образователни и развиващи области:
o Тяло
o сетива
o език
o мислене
o Чувства и състрадание
o смисъл, ценности и религия
Планът за ориентация подкрепя образователната мисия на детските градини. Съдържанието му дава насоки за педагогическата дейност във всички детски градини в град Ройтлинген.
Град Ройтлинген подкрепя и осигурява изпълнението на плана за ориентация в сферите на образование и детско развитие. Още през 2005 г. беше създаден специализиран
отдел в Ройтлинген, който отговаря за изпълнението на плана за ориентация. Освен това беше изготвена концепция за изпълнение, която освен постепенното квалифициране на съдържанието от 2010 г. гарантира устойчивост, която да осигури необходимото съдържание и професионализъм.
Град Ройтлинген
- предоставя задължителен инструмент за развитие и осигуряване на качеството в детските градини в града посредством ръководните приниципи в областта на обучението и ранното детско развитие. Те показват как образователния и развитиен аспект на съдържанието могат да се интегрират в ежедневните дейности на детското заведение. В допълнение към ясните стандарти са определени и проектните области за изпълнение, съобразно съответната социална сфера и формата на функциониране на детското заведение.
- Съветва и информира общинските детски градини относно образователната и развитийна област от плана за ориентация.
- Подпомага педагогическата дейност на детските градини чрез специализирани услуги
- Подпомага и съдейства за непрекъснатото професионално развитие на социално-педагогическите специалисти в различните области на образование и развитие. Паралелно или предварително по този начин се организира съответната, в някои случаи задължителна, серия от обучителни курсове, всеки път, когато се въвеждат нови ръководни принципи.
Тялото
Децата се наслаждават на движението. То укрепва тяхната самоувереност, детското здраве и допринася за развитието на положителна представа за себе си. То също така подпомага самоосъзнаването на собственото тяло и опознаването на неговите граници. Чрез движението децата по-добре преживяват себе си, своите сили и своята среда.
През първите няколко години от живота си те развиват разбиране за ролята на движението и почивката, както и здравословното храненене и грижата за тялото в поддържането на тялото им здраво. През тялото и опознаването му се научават да се саморегулират. В тази област, свързана с тялото, прилагаме принципите на Еми Пиклер (Emmi Pikler) и Елфриде Хенгстенберг (Elfriede Hengstenberg). В контекста на хранененето се вземат предвид предписанията на Германското дружество по хранене (DGE) и BeKi (държавна инициатива BeKi – осъзнато детско хранене). Ръководните принципи в полето Тяло предоставят задължителна рамка за действие за всички детски градини в Ройтлинтен.
Град Ройтлинген
- насърчава създаването и прилагането на подходящи за възрастта упражнения
- насърчава разработването на индивидуални решения чрез съвместно по-нататъшно усъвършенстване на санитарните помещения и помещенията за смяна на пелени както и в зоната за почивка/спане.
- подкрепя разработването на работни концепции, свързани с центровете, и тяхното устойчиво закрепване.
- Чрез допълнителни програми подкрепя педагогическите специалисти в областта на природната педагогика (образованието за педагогиката)
- Подкрепя детските градини, специализиращи се в тази област. Това включва йога в детската градина, включване в областни програми и специализация по психомоторика.
- Поставя хранененто и организацията на храненето в центъра на различни процеси.
- Мотивира специални информационни програми за родителите. Това подкрепя и междукултурния дискурс по въпросите за храненето.
- създава работни места за подпомагане на специализирания педагогически персонал в дейностите по домакинството и насърчава развитието на уменията чрез структурите на ръководството на домакинството.
Детските градини в Ройтлинген
- подхождат към ситуациите, свързани с личната хигиена, с необходимата чувствителност и дават възможност на децата за активно и равнопоставено участие. Педагогическият персонал възприема тези ситуации като „специално време за грижа и внимание“
- дават възможност на децата да участват в организацията на храненето
- създават приятна атмосфера за децата и персонала по време на хранене.
- гарантират, че професионалистите придружават децата по време на хранене и могат да бъдат възприемани като пример за подражание.
- влизат в съзнателен контакт с родителите/настойниците относно домашните условия на децата по въпросите, свързани с чистотата, развитието и храненето и зачитат културните различия.
- разглеждат движението като основна потребност, на която се отделя време и пространство. В педагогическото ежедневие има многобройни възможности за движение – както на закрито, така и на открито.
- подготвят учебна среда, която насърчава движението.
- доверяват се на ресурсите на детето и на неговата самооценка.
- обръщат внимание на баланса между движението и почивката. Педагозите заедно с децата създават места, където те могат да се оттеглят сами или с други хора.
- прилагат съдържанието на ръководните принципи в областта Тяло, както и инструкциите за участие на педагогическите специалисти
Тяло – нашите възгледи
- движението изисква внимателното участие на педагозите
- движението е основна потребност
- здравословно хранене
- фина и груба моторика
- съвместно готвене
- децата изпитват радост и удомолствие от движението
- приятна атмосфера на хранене
- ролеви игри, творчество, музика и танц като начин на изразяване
- грижа за тялото с проявеното нужно внимание
- подготовка за хранене
- равновесие между движение и покой
- движението подпомага позитивното себевъзприемане
- движението е двигтелят на когнитивното развитие
Ние
- всекидневно прекарваме време на двора
- прилагаме принципите на Елфриде Хенгстенберг (Elfriede Hengstenberg)
– без обувки
– удобно облекло
– отделяме време за себе си и даваме време на другите
– приемаме приноса на другите
– детето прави това, в което се чувства уверено
– специалистът придружава децата в зоната за движение с нужното внимание
- използваме дървени строителни блокчета
- предлагаме разнообразна закуска на шведска маса, където децата могат да се обслужват сами
- отдаваме значение на съвместния обяд. Обръщаме внимание на малките групи на масата, което дава възможност за разговор
- подкрепяме самостоятелността по време на хранене
– хранене с лъжица
– сипване на напитки
– определяне на размера на порцията
– раздигане на масата
- заедно подготвяне на обяда
- предлагаме зкуска на децата, които не участват в обяда
- имаме планирано време на покой след обяда
- сменяме пелени предимно в изправено положение
- обръщаме внимание на ежедневната лична хигиена
- даваме възможност за разнообразни физически преживявания
- участваме в благотворителния маратон Ройтлинген
Сетива
Децата използват сетивата си, за да опознаят света около себе си. С тях изследват
околната среда и възприемат предмети и хора. За да могат децата да развият представа за
света, те се нуждаят от конкретни преживявания, с чиято помощ да разберат нещата и ситуациите.
Съвременните условия на живот променят начина на придобиване на опит. Децата често вече нямат възможност да преживяват пряко и по различен сетивно подходящ начин. Градското пространство и жизнената среда, както и мястото около детските градини не винаги могат да бъдат променени и оформени според нуждите на децата.
Освен това използването на новите медии доведе до промени в жизнената среда и е част от ежедневния опит на децата. Момчета и момичетата се интересуват от медиите. Те съобщават за своите медийни впечатления и търсят начини да ги изразят.
Град Ройтлинген
- отдава предпочитание към изчистените форми и материали при проектирането и обновяването на детските градини, като по този начин ненатрапващият се дизайн освобождава място за детската креативност
- разработва стандарти за оборудването и дизайна на стаите. Целенасочено се интегрира опита от пилотните проекти.
- Насърчава дискусията отонсно специфични концепции, каквито са Реджо-педагогиката създадена от Лорис Малагуци и педагогиката на Мария Монтесори, които ацентират върху естетическото обучение и материалите
- Използва предмета на природната педагогика, за да насърчи изследването и включването на природната среда в обучителното ежеденвие на детската градина
- Подпомага уменията на педагозите с допълнително обучение и осигуряването на необходимото медийно оборудване за организирането на медийни проекти с децата
- Насърчава самоосъзнаването и изострянето на сетивната чувствителност на педагогическите специалисти чрез екскурзии като така се мотивира пренасянето на тази чувствителност в работното ежедневие на детските заведения
Детските градини в Ройтлинген
- проектират външни и вътрешни пространства и ситуации за децата, които ги приканват към активно изследване и сетивно възприемане и действие.
- стимулират разнообразни естетически и художествени преживявания. Те дават възможност на децата да изразяват себе си и своите впечатления под различна форма.
- Дават пример за радостта от сетивното възприятие и дават възможност на децата да възприемат специалистите като ролеви модели за активно сетивно взаимодействие и изследване
- Опознават медийното ежедневие на децата. Педагозите помагат на момчетата и момичетата да се ориентират в медийния живот и им показват начини за преработване на медийните впечатления
- Насърчават уменията на децата чрез проекти и медийни дейности. Следи се тези дейности да са в съответствие с нуждите и въпросите на децата
Сетива
– децата възприемат света с всичките си сетива
– имат нужда от различни полета за изследване – изкуство, музика, природа, култура, ежедневие
– вкусване
– пиене
– ядене – сит съм, различен вкус, глад
– различни елементи – вода, въздух, огън, земя
– обоняние
– изучавам нещо в неговата цялост
– децата се нуждаят от време и пространство, за да изследват и преживяват
– чувстване
– децата обучават и изострят сетивата си
– чуване – различни гласове, музика, тишина
– зрение – наблюдавам, имитирам
Ние
Обръщаме внимание на дизайна на помещението, избора на материали и организацията на ежедневието в детското заведение, така че децата да могат да имат разнообразни сетивни преживявания.
Ето някои примери от нашата детска градина:
Зрение:
Наблюдение през различна перспектива
Цветни очила, огледала
Слух:
Пеене, създаване на музика
Възприемане на тишината при медитиране
Слушане
Слухова памет
Вкус:
Готвене и хранене заедно
Обоняние:
Съзнателно възприемане на аромати
Насочване на вниманието към аромата в помещението
Обонятелна памет
Докосване/осезание:
Ходене по пътечка с боси крака
Пясък, глина, филц
Усетете времето
Език
Планът за ориентация описва езиковото обучение като основна задача на детските градини и подчертава, че „всички деца в яслите и детските градини[…] имат право на езиково обучение, езиково възпитание и езикова подкрепа и по този начин на целенасочено разширяване на езиковите им умения“
Езикът – говорим и писмен – е вездесъщ. Чрез него можем да изразяваме желанията, намеренията и идеите си, да създаваме диалози и да придобиваме нови знания. Децата искат да съобщават своите нужди и желания от самото начало и да бъдат признати за равностойни партньори в общуването. Езикът е ключово умение, което прави възможно социалното участие.
Още през 2005 г. град Ройтлинген разработи задължителни насоки за това как насърчаването на езика може да бъде включено в ежедневните образователни дейности на детските градини.
Град Ройтлинген
o насърчава езиковото развитие на деца с интензивни нужди от езикова подкрепа
чрез допълнителни ресурси. Подкрепя се с държавни средства от
програмата за финансиране SPATZ (вж. 7.3.1), 20% специализиран персонал за всяка одобрена група за езикова подкрепа в допълнение към щатното разписание.
o поддържа специализирана езикова служба, която подпомага персонала за езикова подкрепа
и допринася за техния професионален обмен и допълнително обучение. специализирана езикова служба също така придобива съфинансиране чрез съответните държавни програми и други фондове на трети страни и се занимава с тяхното кандидатстване и администриране.
o създава ресурси за техническо и медийно подпомагане на езиковото образование и
и подкрепа в центровете за дневни грижи и ги използва целенасочено за по-нататъшно развитие.
o предоставя на педагогическия персонал информация за усвояването на езика от децата, за възможностите за подкрепа и стимулиране, за наблюдението и за значението на езиковото поведение.
Детските градини в Ройтлинген
- организират езиково обучение и езикова подкрепа по реалистичен и ориентиран към действията начин.
- създават условия за ритуали и структури в ежедневието, които подпомагат всички деца да разпознават закономерности и да изпитват сигурност.
- признават нуждата на всички деца от общуване и взаимодействие и гарантират, че педагогическият персонал реагира по подходящ начин на вербалните и невербалните
вербалните прояви на детето.
- гарантират, че педагогическият персонал взаимодейства с детето като партньор в диалога и езиков ролеви модел.
- обръщат внимание на първия и семейния език на всички деца и ги преживяват като
като обогатяване на ежедневието им.
- подкрепят и насърчават разнообразното поведение на децата и играта и предлагат пространство за съвместни срещи.
- дават възможност на децата да се докоснат до езика по различни начини и с различни изразни средства.
- насърчават децата да се занимават с писмен език, включително на родния си език.
- гарантират, че професионалистите редовно рефлектират върху собственото си езиково поведение.
- приемат съдържанието на насоките за цялостна езикова подкрепа като задължителна основа за организиране на (езиковия) образователен процес.
Ние
- Организираме храненето в малки групи, за да улесним разговорите на масите.
- Заедно с децата съставяме правилата за разговор
- Обособили сме образователен кът с фокус върху езика:
– книги
– пишеща машина
– печати с буквички
– компютър
– картички с имената
– подръчни материали
- Отделяме време да изслушаме децата
- Имаме фиксирано време за четене на децата
- Посещаваме театрални представления и концерти
- Редовно посещаваме библиотеката
Допълнителна езикова подкрепа
Ако е необходимо, може да се кандидатства за финансиране, за да се осигури интензивна езикова подкрепа. Това означава, че децата на възраст от 3 години могат, със съгласието на своите законни настойници, да получат подкрепа като част от програмата за езикова подкрепа във всички детски заведения за деца с допълнителни потребности (SPATZ).
Тази допълнителна езикова подкрепа има за цел да засили участието им в образованието и обществото в дългосрочен план. Необходимостта от езикова подкрепа се оценява от педагогическия персонал през първата и втората година на детската градина. През третата година на детската градина се използват резултатите от езиковия тест като част от изпита за записване в училище. Той се провежда в Баден-Вюртемберг от 2009 г. насам.
Като част от езиковата подкрепа за деца с допълнителни потребности съществуват две програми за подкрепа, които се заявяват от доставчика и се провеждат в детската градина. Подкрепа в рамките на Singen-Bewegen-Sprechen (SBS) (пеене – движение – реч) се осъществява от педагогически специалист в сътрудничество със специалист по музикално образование. Интензивна езикова подкрепа в детската градина (ISK) се осъществява от квалифициран специалист в областта на речевото развитие.
Ние
- Разполагаме с квалифицирани специалисти в областта на езиковото обучение
- Редовно преглеждаме нуждата на децата от езикова подкрепа. За тази цел използваме различни инструменти:
– тест, проследяващ етапите на развитие
– консултации със специалисти от службата за специализирана подкрепа
– консултация с нашия речеви специалист
- Кандидатстваме за необходимата подкрепа, когато е установена такава необходимост
- Редовно обсъждаме с родителите езиковото развиие на децата им
- Сътрудничим си с логопедите
Мислене
Децата са любопитни и внимателно наблюдават заобикалящата ги среда. Те питат и постоянно търсят отговори. По този начин непрекъснато разширяват представата си за това, как функционира светът. Удивляват се на това, което се случва
около тях и търсят закономерности в начина, по който нещата са свързани помежду си.
Обичат да се занимават с математически, научни и технически въпроси още от ранна възраст. Правят предположения и предлагат идеи, които дават представа за техните познавателни и образователни процеси.
В полето мислене нашите дневни центрове включват много аспекти на педагогиката на Реджо, както и така наречения проект „Кралят на математиката“ и проект, спонсориран от Индустриалната и търговска камара (IHK).
Мислене
– пъзели, настолни игри
– самостоятелно изследване и проучване на нещата
– подготвяне на масата за хранене – преброяване и подреждане на приборите
– намиране на решения
– време за наблюдение, назоваване и разграничаване
– описателни въпроси – как, какво, защо, с каква цел, с помощта на какво
– повторения
– претегляне, измерване
– поставяне на въпроси и намиране на индивидуални решения
– експерименти
– документиране на мисловния процес
– съставяне на правила и следването им
– предположения и проверяване на тезата
– физика/статика – как да построим стабилна кула
– структуриране
– сортиране, причисляване
Ние
- Насърчаваме децата да мислят самостоятелно в ежедневието:
– екскурзиите и проектите се планилат заедно с децата
– проблемите се обсъждат и съвместно се намира решение
– при готвене и печене: изготвяме списък за пазаруване заедно, сравняваме цените, претегляме …
- Документираме мисловния процес, за да могат децата да го проследят
- Проектираме пространството по начин насърчаващ изследователската нагласа и даващ възможност за опит
„Не става въпрос само за обучение, най-важно е децта да се научат да мислят“
Имануел Кант (1724-1804), немски философ, представител на Просвещението
Чувства и емпатия
Ежедневието ни се характеризира с преживяването на различни емоции, като радост
и доверие. Емоции като гняв и тъга обаче също са част от емоционалния ни репертоар. Децата изпитват многобройни емоции от самото начало и се учат отрано, че различните ситуации и срещите предизвикват различни чувства у тях. Постепенно трябва да се научат да комуникират тези чувства с другите.
Във взаимодействието и съвместната игра децата се срещат с други момчета и момичета с различен биографичен произход, силни страни, различни нужди и интереси. Научават се да разпознават чувствата на другите и да реагират на тях по подходящ начин. Детската група е важна учебна среда за децата, в която те могат да изпробват и разширяват своите компетентности. Научават се да представляват своите интереси, да договарят компромиси и да се съобразяват с другите.
Детските градини в Ройтлинген
- Внимателно присъстват в процеса на децата при разпознаване и справяне с чувствата
- Помагат на децата да намерят различни подходи и форми за изразяване на чувствата
- Подкрепят участието на всички деца и взаимодействието помежду им. Педагогическият персонал се грижи за това всяко дете да намери начин да изрази чувствата, желанията и потребностите си по разбираем за всички начин
Ние в разбирането ни за тази тема
Чувства и емпатия
– развиване на чувствителност към другите
– намиране на подходящ начин за справяне с емоциите
– посрещане на емоциите в ежедневието
– допускане на чувствата и изразяването им
– подобаваща реакция на чуждите чувства
– развиване на позитивно отношение към нищоправенето – „да оставим съзнанието да се рее“
– самонаблюдение
– развиване на осъзнатост за собствените емоции
– създаване на приятелства
– игра в групи
– умение за спор и сдобряване с приятелите
– развиване на емпатия към хора и животни
Нашата позиция
- Предоставяме на децата да изразят своите емоции и чувства чрез:
– смях
– плач
– раздразнение
– изтощение
- Позволяваме детските емоции и сме с тях докато изливат чувствата си
- Търсим съвместно решение на конфликтите и подкрепяме децата в реализирането им
- Приемаме сериозно емоциите и чувствата на децата
- Проявяваме интерес към желанията и нуждите на децата, например в седмичните обсъждания
- Насърчаваме децата да съпреживяват с другите
- Осигуряваме възможност на децата да съхранят преживяванията си с помощта на снимки или други документи
- Подкрепяме децата в създаване на приятелства и уважаваме тези приятелства
- Изграждаме пространства, в които децата да се оттеглят при нужда
Смисъл, ценности и религия
Децата се занимават активно със себе си и със заобикалящата ги среда. Това включва многопластови срещи и впечатления. В този процес децата трупат опит. Те търсят взаимовръзки и преживяват смисъла на взаимодействието си с другите. Чрез „преживяване на усещането за общност, взаимното уважение и признателност“ децата формират отношението си към обществото в дългосрочен план.
Въпреки това, за да могат децата да развият уважение към себе си и към другите, от съществено значение е те да усетят, „че техните права като деца и правата на другите са зачетени“.
Детските градини в Ройтлинген
- Със запознаването със символите и празниците дават възможност да се усети значението на религиозните и културни традиции
- Предоставят пространство и време за размисъл върху живота, смисъла на живота, преходността на живота, вярата и религиозните символи и възможност за обсъждане на широк спектър от въпроси, свързани с преходността на живота, вярата и религиозните символи. Децата разбират, че хората имат както общи, така и различни нужди, желания и житейски планове.
- Създават разнообразни възможности за игра и действие, в които децата могат да се занимават с ценностите, да ги изпробват и да ги преживяват в общност с другите.
- Гарантират, че проектираните помещения и подбраните материали отразяват разнообразието.
- Гарантират, че самите професионалисти активно живеят ценностите, които преподават.
- Осъзнават, че не е възможно да се намерят стандартизирани отговори на всички въпроси. Важно е да се води диалог с децата, родителите/настойниците. Въпросите са позволени и се изследват съвместно.
Ние
- отдаваме голямо значение на уважителните взаимоотношения и сме наясно с функцията си на ролеви модел.
- приветстваме всички семейства сутрин (възпитател очаква родителите)
- отчитаме отсъствието на липсващите деца. В случай на продължително отсъствие се обаждаме в къщата на детето и се интересуваме.
- Изслушваме децата и се отнасяме сериозно към нуждите им
- Уверяваме се, че децата развиват уважително отношение едно към друго и могат да разпознават качествата на другите
- Развиваме обща култура на диалог (изслушваме се, не се прекъсваме …)
- Отворени сме към техните въпроси и разсъждаваме заедно
- Искаме да научим децата да ценят света, в който живеят:
– чрез разходки и екскурзии в района
– участие в местни празници
– свързване на интересите на децата с техния дом, тяхната култура и природата
- Каним родителите, за да приготвим заедно техни национални ястия
Наблюдение и документиране
Развитието на децата се характеризира с постоянни и разнообразни образователни процеси. Момчетата и момичетата изследват заобикалящата ги среда, в която затвърждават образи и откриват нови неща. Това е вълнуващ процес, в който има много какво да се
да се наблюдава. Наблюдението на образователните и обучителните процеси е важна част от
осигуряването на качеството и по-нататъшното развитие на образователните програми. С
пилотната фаза на плана за ориентация на образованието и възпитанието от 2006 г. и съдържащото се в него условие, че образователните процеси на децата трябва да се наблюдават и документират като основа за индивидуална подкрепа и насърчаване, бяха въведени нови методи и възможности в работата и концепцията на детските градини.
В този контекст град Ройтлинген реши да въведе стандартизирани процедури за всички детски дневни заведения и по този начин да създаде обща представа за себе си и сравнима рамка за действие за всички и в частност за децата и родителите.
Град Ройтлинген
- създаде рамката за изпълнение на плана за ориентация с плана за действие през 2006 г. и по този начин въведе задължителни инструменти. От 2006 г. насам целият педагогически персонал премина основно обучение на различни нива.
- осигурява устойчивост на образователния процес в общинските детски градини чрез разработване на рамка за действие.
- подкрепя директорите в по-нататъшното развитие на процедурите в отделните детски градини чрез ежегодни събития
- осигурява прилагането на инструментите за наблюдение и по-нататъшното обучение на специалистите в детските градини. Педагогически специалисти, които наскоро са се присъединили към екипа, участват в допълнителни обучения, специалистите, които вече имат опит с процедурите за наблюдение, продължават да участват в задължителни допълнителни обучения и получават професионална подкрепа.
- гарантира, че всички детски градини разполагат с необходимите медийни ресурси.
Обучителни истории и етапи на развитието
(Lern- und Bildungsgeschichten – метод за изследване, разработен от Маргарет Кар в Нова Зеландия)
Непрекъснато наблюдаваме и документираме обучителния процес при децата. За тази цел използваме обучителните истории на Маргарет Кар. В допълнение използваме етапите на развитие според Михаелис.
Детските градини в Ройтлинген
- Наблюдават децата в процеса на тяхното развитие и използват въведените за тази цел инструменти.
- Записват обучителната история на всяко дете като следят тя да е ориентирана към нуждите му
- Следят педагозите да използват обучителните истории за разнообразен диалог с детето
- Уверяват се, че педагозите споделят наблюденията си с родителите/настойниците на детето
- Ако е необходимо, посочват начини за подкрепа в развитието на детето
Нашата роля в процеса на наблюдение
– задаване на въпроси
– регулярни наблюдения
– отделяне на специално време за наблюдение
– история на обучителния процес – анализ на обучителната диспозииця, фокус и размяна на информация между колегите, диалог с детето
– проследяване фазите на развитието
– проучване на интересите на детето
– видеодокументиране
– фотографиране
– изготвяне на оценка
– наблюдението е основен инструмент в нашата педагогическа работа
Ние
- Наблюдаваме децата в ежедневието. Записват се диспозициите за учене и се анализират въз основа на 5-те диспозиции за учене
- Имаме табла с листове за наблюдение и последващ анализ. Всеки учител има карта памет за фотоапаратите
- Записваме наблюденията си в листа за наблюдение със снимки и видеоклипове
- Разпределяме се (педагозите) така, че всяко дете да може да бъде наблюдавано от референтния си учител. Наблюдаваме и другите деца, намиращи се в съответната функционална зона по време на свободната игра. Считаме това за много ценно, защото ни дава възможност да набавим широк спектър от документи, свързани с обучителния процес на децата.
- Веднъж седмично обменяме информация относно наблюдението с колегите. Допълваме наблюденията си и записваме „общата нишка“ в проследяването ни. В началото на учебната година определяме с колегите дата за обсъждане за всяко дете. Ръководим се от рождената дата на детето.
- Записваме следващите стъпки в писмен вид, в папка, така, че всички колеги да имат поглед върху тях. В същата папка е и обучителната история на съотвеното дете.
- Отделяме време за кратки обсъждания с колегите в началото на деня
- Попълваме редовно информацията касаеща етапите на развитие на всяко дете: две седмици преди или след рождения му ден. Тази информация е част от разговора с родителите и може да бъде обсъдена с колегите преди консултацията с родителите.
- Своевременно предоставяме на децата информацията относно обучителния им процес
- Отделяме си време да обсъдим с тях (децата) личния им обучителен процес
- Използваме документите от папката на децата в разговорите с родителите
Папка/портфолио на учителя, образовтелна книга, стенна документация
За всяко дете в детската градина се води папка/портфолио на учителя. Това е работният инструмент на педагогическите специалисти. В него се съхраняват всички данни, важни документи и информация, свързана с развитието на детето, недостъпна за родителите и трети лица.
За всяко дете се създава система от документи, достъпна за него, под формата на папка. В тази папка за умения/портфолио се съхраняват историята на образованието и обучението, работата на детето, снимки и др. Създава се и стенна документация за проследяване на образователните процеси. По този начин се създават говорещи стени, които могат да покажат например изработени предмети от децата, техни постижения и снимки.
Детските градини в Ройтлинген
- Правят разлика между папката на учителя, т. нар. образователна книга и други допълнителни форми на документация, които могат да бъдат разработени в детските градини
- Следят за това портфолиото на всяко дете да е свободно достъпно за него
- Грижат се за това педагогическият персонал да подкрепя решенията на детето относно оформянето и подреждането на портфолиото му и да насърчава детето за работа с папката
- Създават стенни табла и дават възможност на децата да участват в този процес
- Гледат на стенните табла като покана за диалог между учители, родители и деца относно педагогическия процес и осмислянето му
Документи
– дават прозрачност
– стенни табла- „говорещи стени“
– портфолио- документи от ежедневието, от семейството
– дигитални фоторамки
– покана за диалог
– запечатват образователния процес
– под формата на детски резултати, работен инструмент за педагозите
– актуални са
– подкрепят децата в развитието им
– в най-различна форма са
Ние
- Гледаме на документите като на уважение към детето
- каним за диалог чрез документацията.
- Разбираме важността на „говорещите стени“.
- закачаме различни снимки от образователния процес и от времето на свободната игра и по този начин представяме нашето ежедневие.
- използваме различни форми на документация, за да покажем нашето ежедневие:
плакати, дигитални фоторамки, детски фрази.
- своевременно документирамее нашето ежедневие.
- уверваме се, че портфолиото са свободно достъпни за всички деца и родители.
- отдаваме значение на това децата сами да решават, кой има право да надникне в тяхното портфолио.
- Включваме активно децата и родителите в създаването на книгата за умения (портфолиото на всяко дете) -(отпечатък от ръцете, снимки на семействата …).
- Разработили сме съдържанието на „книгата с умения“:
– Снимка на институцията от външната страна на папката
– Снимка на детето на гърба на папката
– Четири категории за сортиране на съдържанието (Това съм аз, моето семейство, това
Направих сам, обучителни истории)
– Това съм аз
– Семейна страница
– Съдържания на портфолиото: Добре дошъл, рисунки от детето, снимки на семейството, описание – това съм аз, обучителен процес, първите дни в градината, рождени дни
- Се радваме, когато семействата вземат портфолиото в къщи и го допълнят с нещо
- Попълваме редовно наблюденията си в затвореното досие на децата
Адаптация
Когато децата започнат да посещават детска градина, родителите и децата се сблъскват с различни нови преживявания. За да се осигури безопасен преход от семейството към детската градина, е важно внимателно и грижливо да се организира началото в детската градина. Планът за ориентация описва съвместно организирания период на адаптация като „основа за успешно образователно партньорство“. По време на така наречената фаза на установяване , чиято продължителност зависи от възрастта и индивидуалните нужди на детето, родителите/настойниците и детето все повече се запознават с ежедневната образователна рутина. Новото става познато.
Родителите, децата и професионалистите могат да изградят стабилни и сигурни взаимоотношения помежду си.
Детските градини в Ройтлинген
- подкрепят активното участие на родителите/настойниците или на лице, познато на детето в процеса на адаптация.
- провеждат приемно интервю с родителите/настойниците, преди детето да бъде прието в детското заведение, в което родителите/настойниците дават информация за своето дете, неговите нужди, предпочитания и други особености
- осигуряват подходящи условия
- документирайте процеса на адаптиране и провеждат заключителна среща за размисъл с родителите/настойниците.
- подкрепете прехода от семейството към детската градина с преходни обекти и създават сигурно място за тях.
Адаптация
– изграждане на връзка с детето
– първоначален разговор
– среща-размисъл
– график на адаптацията
– дни за запознаване
– референтен учител
– история за добре дошъл
– запознаване с пространството
– запознаване с организацията и режима
– изграждане на отношения с детето
Ние
- Поставяме начало на адаптационния етап с първоначален разговор между родителите и референтния учител. Интересуваме се преди всичко за ритуалите, нуждите, предпочитанията и опита на детето във връзка с възпитанието извън семейството. В този разговор всяко семейство получава лично писмо относно периода на адаптация.
- Даваме възможност за пробни дни
- Осъществяваме адаптацията индивидуално и в тясна връзка с родителите.
Ръководим се от стандартите за адаптация в Ройтлинген. По време този период на опознаване родителите и децата трябва да се запознаят със сградата, учителите и дневния режим. Референтният учител се грижи детето да изгради връзка и с учителя от тандема. Придружава детето по време на хранене, разговаря с родителите и ги информира за областите, в които детето се справя без нея.
- Водим дневник на адаптационния процес и веднъж седмично обсъждаме напредъка на процеса на регулярните ни срещи
- завършваме адаптационния процес със среща за размисъл. На тази среща родителите докладват за промените на детето у дома, а ние даваме обратна връзка за развитието на детето в детската градина. Самото дете получава приказка за добре дошло в края на периода:
Добре дошли в детската градина на улица Tannheimer Straße
Мило семейство ………….
Моментът настъпи. …………….. посещава нашата детска градина. Започна така наречената АДАПТАЦИЯ.
Следващите дни и седмици са много чувствителен и важен етап, в който детето ви ще се нуждае от цялото ви разбиране, както и от вашата и нашата подкрепа.
През предстоящия период детето ви ще се запознае с много нови и непознати неща:
– различни помещения, нови материали за игра
– нови деца, непознати възрастни
– непознати порядки, структури и правила
За да направим старта в нашия център възможно най-приятен за Вас и Вашето дете, ние действаме предпазливо и се фокусираме изключително върху индивидуалните му нужди.
Учителят на Вашето дете ще бъде лицето за контакт, с което можете да се свържете относно Вашите притеснения, особено през периода на адаптация. В грижите за Вашето дете участва и втори член на персонала.
Сега си представете, че _________ пише следните редове до вас:
Скъпа мамо, скъпи татко,
Вече съм голям/а и мога да ходя в детската градина – това е наистина вълнуващо за мен!
Моля, подкрепете ме:
– да пристигна в детската градина любитен и щастлив,
– преживея успехи и неуспехи,
– не ме предпазвайте от конфликти, а ми помогнете да ги преодолея и да израствам,
– водете ме редовно в детската градина, дори ако понякога не ми харесва и има сълзи, защото редовната рутина ми помага и ми дава сигурност
– особено в началото понякога забравям да ходя до тоалетна, защото всичко е толкова вълнуващо и ново за мен
– моля, разберете, че често съм уморен/а или развълнуван/а, понякога ядосан/а или в лошо настроение – денят в детската градина е като работен ден за мен!
– Би било хубаво, ако нямаме много други срещи по време на периода на адаптацията ми, защото: към обяд съм малко „изтощен/а“ – всичко, от което имам нужда сте вие и познатото ми обкръжение
– Разговаряйте много с учителките ми в детската градина, защото те ме преживяват в ежедневието на групата и могат да кажат много важни неща за мен
– А когато известно време съм влизал и излизал от детския център, моля, не се учудвайте на моите „рецидиви“, а ми помогнете с вашата яснота, надеждност и спокойствие, за да се справям с ежедневието в детската градина – това би било чудесно!
– Имайте увереност в моите способности, защото се уча бързо и вече мога да правя толкова много неща сам/а!
С благодарност, ваш/а …………..
Надяваме се, че тези редове ще ви покажат значението и важността на АДАПТАЦИОННАТА ФАЗА.
Това би трябвало да ви помогне да глате на детето си – като на уникална личност – и да не губите това усещане.
Ние – екипът на детската градина – очакваме с нетърпение едно стимулиращо и изпълнено с доверие образователно партньорство и успешен период на адаптация за Вас и Вашето дете.
И, разбира се, с нетърпение очакваме детето Ви.
То Ви поздравява
Екипът на детската градина от улица Tannheimer Straße
Преминаване през преходните етапи
За да се осигури плавно и спокойно преминаване през етапите на обучение педагозите подпомагат последващите преходни фази с необходимата чувствителност. В този процес сме ръководени от основните изследвания на преходите. Децата получават педагогическа подкрепа, за да се справят активно и успешно с тези моменти. „Ако една преходна ситуация е преживяна положително и успешно овладяна, то се повишава вероятността следващите преходни ситуации също да бъдат успешно овладяни. От детско заведение, което предлага т. нар. чиста форма на функциониране – ясла, детска градина – се преминава към следващ етап на обучение в същата институция или се преминава към различна форма на обучение. В зависимост от избора на родителите – това може да е в рамките на същата организация или в друга. Особено внимание се обръща на промяната на организацията с нова. За разлика от промяна, настъпила в познатата детска градине, в този случай детето не може да се върне към познатия персонал или към приближения детски кръг.
Преход – нашата гледна точка
– впускане в нещо ново
– запознаване с нови хора и места
– преминаване от ясла в детска градина, от домашна среда в образователна
– промени в ежедневието
– изграждане на доверие
– преминаване от детска градина в училище
– начало на нов житейски етап
– подкрепа от педагозите
– нуждае се от време
– вълнение
– съзнателно планиране
– страхове
Преход ясла – детска градина
Когато преходът се случва в рамките на детската градина и за да е успешен, е важно, основният сигнал за начало на промяната да дойде от ситуацията на детето, от неговият интерес, от любопитството му, от етапа му на развитие.
Детските градини в Ройтлинген
- обръщат особено внимание на сигналите от детето към заобикалящата го среда, за това, кога то е готово за преход към следващата възрастова група
- подпомагат прехода в сътрудничество с всички специалисти и в доверително сътрудничество с родителите/настойниците
- съблюдават Ройтлингенската декларация по темата с прехода и съобразно нея организират педагогическата и организационната си дейност
Ние
- организираме съзнатерно прехода от ясла към детска градина. Възможни са следните форми:
– посещени ена новота място с учителя от яслата
– посещение на новия учител в яслата
– размяна между учителя в яслата и нови учител
- обсъждаме времето за прием с предходната организация
- прилагаме стандартите за адаптация на град Ройтлинген
Преход от детска градина към училище
Сътрудничеството между детската градина и училището е много важно за по-нататъшното развитие на детето и протичането на образователния процес при него. Още от предпоследната година на детската градина родителите/настойниците могат да дадат съгласието си за обмен между детската градина и училището. Чрез тясна координация между родителите/настойниците, специалистите и (началното) училище може да се осъществи безопасен и добре подготвен преход, така че този преход да се превърне в мост, а не в прекъсване.
Ние също така подкрепяме децата и техните родители по време на прехода от детската градина към извънкласна грижа или грижа в основното време/целодневното училище, за да осигурим успешен преход.
Детските градини в Ройтлинген
- работят с децата и родителите/настойниците по време на прехода към училище
и към извънкласна грижа или към основна грижа в рамките на деня/целодневно училище.
- разработват, въз основа на плана за ориентация и плана за обучение в началното училище съвместен план с началните училища. В него е заложена образователна подкрепа за детето, сътрудничество с родителите/настойниците и, ако е необходимо, със специализираните служби
Ние
- внимателно организираме прехода от детска градина към училище
-Така наречената среща на големите се провежда през последната година в детската градина. На нея децата заедно с учителите организират своята година. Например те организират дейностите, нощувката в детската градина и екскурзията на големите.
– В края на обучението си в детската къща децата биват „изхвърлени“. По този повод
децата получават своята „папка-портфолио“ и CD със снимки от престоя си.
- си сътрудничим тясно с началното училище в Ромелсбах:
– Учителят за сътрудничество идва редовно в детската градина.
– Провежда се съвместна родителска вечер в училището.
– Провежда се обиколка на училището и няколко пробни урока.
- Сътрудничим си с училища за деца със специални образователни потребности и с частни училища
- подпомагаме родителите при избора на най-доброто училище и най-подходящия
момент на записване на тяхното дете.
- подпомагаме родителите при подаване на молба за отсрочка, приобщаващ учител за училището, посещаване на външен клас и др.
- предлагаме на всяко семейство допълнителна консултация своевременно преди детето да започне училище
Сътрудничество със специализирани служби и други институции
Друга задача на детските градини е да работят съвместно с различни партньори за сътрудничество. Дневните центрове са призовани да работят с институции и инициативи в общността, свързани с децата и семейството, особено с тези, които се занимават със семейно образование и консултиране, [както и] с училищата.
Тясното свързване в мрежа и активното сътрудничество гарантират, че всички деца ще получават непрекъсната и основана на нуждите им подкрепа . Голям брой вътрешни и външни партньори за подкрепа заедно с професионалистите и законните настойници формират общност, отговорна за детето и предлагат различни възможности за подкрепа и помощ.
Град Ройтлинген
- дава възможност за подкрепа на децата и професионалистите чрез различни специализирани услуги както и консултации и ежедневно (допълнително) обучение за професионалисти в детските градини.
- подпомага установяването на контакти с партньори по различни теми, напр. чрез районни и годишни конференции, дни на специалиста и индивидуални събития.
- подкрепя и насърчава съвместното отглеждане и възпитание на деца с и без увреждания. Съответната блок-схема дава сигурност на всички участващи лица при обработката и кандидатстването за финансиране.
- организира квалификацията на собствените си асистенти в контекста на индивидуалното приобщаване с интеграционна помощ и си сътрудничи с доставчици на помощни услуги
- Подкрепя и консултира дневните центрове чрез специализираната служба за приобщаване.
- Подкрепя и насърчава (допълнителната) квалификация на специалистите по отношение на гарантиране на благосъстоянието на детето.
- подкрепя и съветва центровете за дневни грижи по въпроси, свързани с изпитите за записване в училище и сътрудничеството с (началните) училища.
Ние
- приемаме специализираните услуги на град Ройтлинген като ценна подкрепа за нашата педагогическа работа.
- работим заедно с всички специализирани служби по начин, ориентиран към нуждите на децата.
- организираме дни/седмици на гората съвместно със специализираната служба за природно образование.
- Бяхме подкрепени от специализираната служба отговаряща за двигателната активност при внедряването на дървените материали.
- обсъждаме сътрудничеството си със специализираните служби със съответните служители и в нашия екип.
Сътрудничество с терапевтични и специални партньори в областта на образованието, както и образователно консултиране
Законът се позовава на факта, че „децата със и без увреждания […] следва да бъдат подкрепяни заедно в групи, съобразно състоянието им. За тази цел обществените организации за подпомагане на младежта следва да си сътрудничат с организациите за социално подпомагане в планирането, концептуализирането и финансирането на услугите „.В този контекст специалистите и законните настойници могат да поискат услуги за подпомагане на интеграцията в съответствие с ДСГ XII. Схемата за подаване на молба за помощ за интеграция, нейното одобрение и по-нататъшните стъпки осигурява сигурна рамка за действие за всички участващи лица. Тя също така изяснява възможното сътрудничество между различните образователни, терапевтични и специални образователни дисциплини. Тя взема предвид както децата с увреждания преди приемането им в детската градина, така и заявлението за интеграционна помощ за деца, за които вече се полагат грижи в детската градина.
Интензивна подкрепа за детето и лицата, полагащи грижи за него, по отделни направления както и образователни консултации и допълнителна подкрепа могат да бъдат предоставени и от партньори от терапевтични и специални образователни области и от центрове за образователно консултиране. Това включва квалифицирани социални педагози, ерготерапевти, логопеди и специалисти от центрове за ранна интервенция и специални училища.
Детските градини в Ройтлинген
- гарантират, че педагогическият персонал редовно обсъжда развитието на детето със законните му настойници във връзка с обучителния процес. При необходимост се посочват възможности за подкрепа
- мотивират и подкрепят близките на детето при кандидатстване за помощ
- изготвят първоначална оценка при оказване на подкрепа на детето в рамките на интеграционната помощ. В годишен доклад педагозите документират актуалното състояние на детето, както и вида, мащаба и реализирнето на помощта. При изтичането на срока на допълнителната помощ изготвят окончателен доклад.
- Работят в дух на сътрудничество със специалиста по приобщаващо образование
- работят съвместно със специалисти от терапевтичните и специалните образователни области, както и със здравните власти в дух на доверие.
- интересуват се и желаят да се запознаят със специфичните форми на увреждане и при необходимост посещават специални курсове за обучение.
Ние
- работим в тясно сътрудничество с родителите и настойниците, когато става въпрос за кандидатстване за помощ за интеграция.
- мотивираме близките да кандидатстват за помощ за интеграция на ранен етап,
ако е необходимо, дори преди детето да бъде прието в нашата детска градина.
- помагаме на родителите при попълването на необходимите формуляри.
- редовно обменяме информация с персонала по въпросите на приобщаването в нашето заведение.
- гарантираме, че при организирането на графика на дежурствата е предвидено достатъчно време за това обсъждане (съвместно време за подготовка на педагога и служителя по въпросите на приобщаването).
- работим съвместно с различни терапевтични специалисти (напр. училището за нечуващи в Нюринген, логопеди, ерготерапевти, специалисти от различни специализирани училища).
- се подготвяме за приема на деца със специални потребности (литература,
- курсове за обучение …).
Превод Вяра Видева