Поредица „Портрети“ на психомоторни специалисти от Европа и света
– Разкажете ми за Вашия път в Психомоториката?
-Казвам се Натали Янс, от Холандия съм. Завърших първо бакалавърска степен по „Психомоторика“, а след това и магистърска степен преди 6 години. Започнах да работа като психомоторен специалист. Работя с деца и с възрастни с посттравматично стресово разстройство, работя и с надарени деца с проблеми в гимназията. В Холандия психомоторната терапия се заплаща от държавата. Аз се занимавам и с много проучвания, едно от които например е как да комбинираме виртуалната реалност с Психомоториката. Това направихме с преподавателката ми от Университета HAN (това е един от най-големите университети по приложни науки в Холандия, б.р.) Сузан Хайен, с която започнахме този проект по време на Корона вируса. Успяхме дори да играем йога, футбол и да си подхвърляме балон виртуално. В момента съм докторант към Академичен център по детско-юношеска психиатрия Karakter, в който деца от всички общини в Нидерландия могат да отидат с валидно направление за диагностика и лечение. Темата ми на проучване е подрастващи с тежки нарушения в емоционалната регулация. Създаваме психомоторни родителско-детски интервенции. Родителите и децата са във физкултурния салон и възрастните се учат да регулират емоциите на децата си. Работим много с деца с хиперактивност и дефицит на вниманието (ХАДВ), но искаме да увеличим работата си и с клиенти с психосоматични прояви. Дойдох на този конгрес, защото смятам, че е много важно да има споделяне и комуникация относно Психомоториката между всички психомоторни специалисти от света. Интересувам се как да си сътрудничим също.
– С какво ПМТ се отличава от другите методи за подпомагане на деца (възрастни, болни)?
– Използваме тялото. Когато отидем на логопед например само говорим и работим от врата нагоре, а връзката с тялото отсъства. Ние, психомоторните терапевти, използваме това как тялото се движи, как стои в пространството, дали е свито, дали е отворено. Това е важно, защото Психомоториката иска да разбере човешката цялост – не само ума, но и тялото. Как се чувстваш, колко си осъзнат, дали си тревожен – всичко това е видимо в тялото. Дали човек може да намери думите, за да опише как се чувства? Как движението показва поведението. Ще Ви дам един пример – на предишната ми работа имаше много колеги логопеди и аз им предложих да подкрепят децата за това да се движат повече. Казах им, че наблюдавам това желание у детските тела. Те ми дадоха възможност веднъж в седмицата да се занимавам с децата по психомоторен начин и ме помолиха да им докажа, че съм права. След 3 месеца вече имах лист на чакащите за включване в психомоторната програма.
– Какви са конфликтите, в които ПМТ влиза и как ги решава?
– Те са в политически, икономически и кариерен план. Нуждаем се наистина от добри проучвания, за да доказваме важността на интервенциите, които предлагаме. Психомоториката е научно базирана професия и в Холандия има много възможности за психомоторните специалисти да работят, да правят проучвания и да се развиват. Фактът, че участвах и имам възможност да участвам в много проучвания, ми помага да обясня Психомоториката по добър и научен начин. Мога например да обясня какво стои зад простото действие подхвърляне на балон между двама души. Много е хубаво от политическа гледна точка, че вие в България превеждате холандското издание „Психомоторни интервенции за психично здраве – деца и юноши“, а би било още по-хубаво да имате и собствени проучвания. Малките неща, които правим, помагат. Когато малките и големите неща се срещнат става нещо хубаво и Психомоториката се развива.
– Кое беше най-важното нещо във вашето обучение по Психомоторика?
– Мисля, че това е възможността да играеш и да се свързваш с нови хора. Ти работиш и помагаш на хората, а в същото време играеш. Мога да седя на стола и да чакам времето да мине и да свърши работния ден, а мога и да играя и така а се развивам. Играта помага и на самия теб да релаксираш.
– Какво е най-полезно да знаят сега навлизащите в ПМТ?
– Не бъдете срамежливи да търсите, да опитвате и да влизате в нови контакти, защото ако стоиш на едно място, никога няма да се развиеш. Ако пробваш нови неща със себе си и своите клиенти, тогава собственият ти капацитет ще се увеличи.
Интервюто взе Деница Дамянова по време на X световен конгес по Психомоторика във Верона, Италия 4-7.05.2023 г.