Скъпи приятели,
от 4 до 7 май 2023 г. в италианския град Верона ще се проведе едно от най-големите събития от международен характер в областта на Психомоториката, а именно Х-ят Световен конгрес по Психомоторика. Акцентът на тазгодишното събитие се поставя върху актуалното състояние на психомоторните нарушения и перспективите за интервенция в Психомоториката. За нас, Българска Асоциация за развитие на Психомоториката, е истинска чест възможността България да вземе участие в подобен форум, представлявана от Ваня Дункова, с което да се допълни и дообогати пъстрата международна палитра от психомоторни практики, интервенции, знания и опит.
Конгресът се организира от Ciserpp, Италианския център за науки и изследвания в областта на психологията и психомоториката в сътрудничество с OIPR, Международната организация по психомоторика и релаксация, EFP, Европейския форум по психомоторика и Университета във Верона.
Тази година събитието чества 43-тата годишнина на Ciserpp. В този дълъг период центърът е обучил повече от 15 хиляди професионалисти, допринасящи за развитието на Психомоториката като дисциплина и професия. Годишнината стимулира размисъл върху текущото състояние на Психомоториката във връзка с миналото и отчитане на нуждите на човека днес и в бъдеще. Поради тази причина на преден план се поставя въпросът как Психомоториката може да разбере по-добре човешките същества и как психомотрисиените могат да го адресират, стъпвайки на научни доказателства.
Предвидени са теми, засягащи психомоторното развитие, пълнота и инволюция, психомоторните нарушения, психомоторната оценка и психомоторна подкрепа, които ще бъдат разгледани в пленарни лекции, паралелни комисии, кратки презентации, кръгли маси и работни ателиета.
Конгресът си поставя следните цели:
- Да даде възможност за среща на световни, европейски и италиански психомоторни специалисти, които да открият общ език, с който да актуализират състоянието на Психомоториката в световен план;
- Актуализация на знанията, инструментите за оценка и управление и текущите изследвания в областта на Психомоториката.
- Изграждане на основа за по-нататъшен тласък и развитие на Психомоториката с особен акцент върху професията.
- Привличане на чувствителността на международните и италианските институции по отношение на официалното признаване на Психомоториката и психомоторни специалисти.
- Осъществяване на уникален и успешен дебат между психомоторни специалисти и други здравни и образователни професии.
Психомоториката днес е дисциплина, способна да допринесе по автономен и специфичен начин, без да бъде изолирана, за научни изследвания чрез създаване на инструменти за професионална оценка и интервенция, способни да обосноват ефективността на интервенциите на психомоторните терапевти: специфични методи и техники, насочени към създаване и/ или запазване на синергичната връзка между психомоторните функции за повече автономия, започвайки от тялото като посредник между субекта и реалността.
Колегата ни Ваня Дункова ще сподели резултатите от свое проучване върху игровата депривация в България, както и наблюденията, впечатленията, въпросите, предизвикателствата и възможностите, възникващи в професионалната практика в страната ни, представяйки лекцията „Игрова депривация: какво казват и правят психомоторните практика, обучение и проучване по въпроса“. Игровата депривация сериозно затруднява детското развитие във всички био-психо-социални аспекти (Brown, 2001, Hughes, 2003, et al.). Нейни проявления могат да бъдат открити в социалната среда на децата (семейства, институции, общности, политики). Как този проблем да бъде разпознат, измерен, осветлен и адресиран е въпрос, който предоставя на психомоторните специалисти сериозно поле за дискусия, изследване и изобретяване на решения, което от своя страна би могло да се превърне в необходимата предпоставка за нови политики в областта.
Ваня Дункова е основен инициатор, основател и председател на Българска асоциация за развитие на Психомоторика (БАПМТ), психомоторен терапевт (Германска асоциация по Психомоторика dakp), магистър „Детско-юношеска и училищна психология” (Софийски университет „Св. Климент Охридски”), магистър педагог (Софийски университет „Св. Климент Охридски”), автор на книга и редица статии. Обучавала се е в метода „Интегративна Психомоторика” при проф. Амара Екерт (Германия), както и в по-кратки курсове по „Психомоторна практика Окутюрие” при създателя на практиката проф. Бернар Окотюрие (Франция), и при специалисти от Италия и България. Създател е на център за подкрепа на детското развитие „Психомоторика за всички деца” и активно практикува метода “Интегративна психомоторика“.
Желаем на Ваня успешно, ползотворно и вдъхновяващо участие, което да подхрани бъдещите проекти и дейности за развитието на Психомоториката в България!
Нека занапред виждаме все повече български психомоторни специалисти да споделят приноса си на подобни форуми и по този начин вземат активно участие в процесите по актуализация състоянието, знанията, инструментите за оценка и изследванията в областта на Психомоториката в световен план, както и по официалното признаване на професията.
Повече информация за конгреса и организаторите можете да откриете тук.