„Терапията е на първо място откриване. Става дума за това кой си и за това какви са най-дълбоките ти емоционални нагласи. Не става дума само за това кой си мислиш, че си. Не е мнение…. Става дума за това кой си в сърцевината на себе си.“

Рон Кърц, основател на Хакоми

 

Българска асоциация за развитие на Психомоториката обявава началото на второто в България сертифицирано от Германската асоциация по Психомоторика и университета по приложни науки в Дармщад, обучение за психомоторни терапевти за работа с деца.

Обучението по „Интегративна психомоторна терапия“ се придържа към теорията и практиката на научно-академичната Психомоторика. Обучението осигурява усвояване на теоретични знания и практически психомоторно-терапевтични умения. Двугодишната програма включва теория, практика, личен опит, супервизия и клиничен опит в рамките на 700 часа. Обучението е подходящо за специалисти или студенти по психология, психотерапия, ерготерапия, кинезитерапия, социални науки, студенти в театрални и спортни академии, които имат сериозен и постоянен интерес към движението и изразяването на тялото и вече работят с деца въз основа на предишно образование.

Интегративна психомоторна терапия с деца

Обучение в София 2022 – 2025г

Ръководител: проф. д-р Амара Р. Екерт

Лектори: проф. д-р Амара Р. Екерт, проф. д-р Холга Йесел, д-р Алин Котига, Кола Брьонер, Мишел  Кочелеф-Хофман, Ваня Дункова

Екип за поддръжка: психомоторни терапевти, обучаващи се за обучители в метода „Интегративна психомоторна терапия с деца“

Психомоториката е теория и практика на вътрешна нагласа и метод, който теоретизира, че тялото и ума са неразривно свързани и че едното без другото е невъзможно да бъде адресирано и/или лекувано. Психомоториката вярва в човешкото изразяване с неговите индивидуални, диалогични и творчески аспекти и многообразните възможности да живееш смислено и въплътено в този свят.

Описание на терапевтичното обучение

Това професионално обучение за психомоторни терапевти включва както теория и практика, така и личен опит и е предназначено за участници, които искат да работят в областта на психомоторната терапия и да бъдат интегративни психомоторни терапевти за деца и техните семейства.

С разнообразни предложения за психомоторни практики участниците ще преживеят различни възможности за общуване чрез тяло, движение и игра.

Като предпоставка за терапевтична работа с другите, психомоторният терапевт преди всичко е нужно да задълбочи разбирането и личния си опит. Тя/той трябва да опознае себе си, за да разбере другите и да загуби страха от дълбоки и болезнени прояви на чувства. За това тя/той трябва да се научи на практиката на вътрешен „holding“ (удържане) на себе си и на другите.

Собственото вътрешно израстване и развитието на нагласа на разбиране на себе си, децата и техните родители през резонанс, са основни за това професионално обучение.

Разглеждането на случаи от личната практика е част от текущия процес на обучение.

Компетенции, които ще бъдат придобити

– Психомоторна експертиза и компетентност

–  Професионална наблюдателност

– Разбиране на символичния израз на децата

– Работа с тялото, движението и играта

– Емпатия и резонанс

– Отразяване („миръринг“) в играта и движението

– Холдинг и „контейнтмънт“ на силни емоции

– Работа с пренос и контрапренос

– Основано на съзнателност отношение към живота и работата

– Възприемане и създаване на групови процеси

– Телесно ангажиране с детската игра

– Осъзнаване за  подкрепящото докосване

– Изразяване на собствените чувства чрез тялото в рамките на ролева игра

– Разбиране, отразяване и действие в рамките на системния контекст

– Работа с травма и дисоциация

– Невробиологична експертиза на ранно свързване и травма

– Разбиране на стратегиите за справяне и защита

– Работа с пре- и перинатални житейски теми

– Работа с превенция на насилието

– Грижи за деца в България

– Разбиране и работа със семейната динамика

– Подкрепа на семейните системи по психомоторен и консултативен начин

– Създаване на атмосфера на безопасност и свързване като основа за развитие  на автономност

– Насърчаване на самочувствието и саморегулацията в собствения живот и в този на

целевите групи

– Рефлексия върху собствената работа

– Опит в референтните теории

– Участие в професионална конференция

– Изнасяне на лекции по собствена академична работа и теоретична подготовка

– Писане на професионална научна статия

Методите на работа включват движение; игра; докосване; глас; работа с тялото; танци; дишане; медитация; ролева игра; театър; системни и хипнотични методи; работа с партньори; работа в малки групи, работа в открити сесии в рамките на цялата група. Всеки семинар включва личностно развитие, теория, лекции, супервизия, демонстрации за това как да използвате методите и техниките, с които работи Психомоториката. Предоставят се са разпечатки на английски език.

Изисквания

Очаква се участниците да прочетат и научат повече по предоставените теми (английски и български език) в периода между семинарите. Необходимо е предоставяне на документални материали за групова работа, интервизия и наблюдения върху деца между модулите. Собствената психомоторна терапевтична практика е асолютно задържително да започне след първата година на обучение. По-ранният старт зависи от предпоставките на участника.

Абсолютно задължителни са поне пет сесии по лична психотерапия, ориентирана към тялото за всеки от участниците в обучението.

Изисквания за финален изпит

– Казус от интегративна психомоторната терапия с дете, с продължителност една година, включително протокол от работата по родителско консултиране, съпътстващо терапията;

– Концепция за лична психомоторна работа

– Лекция, подготвена и изнесена на професионална конференция по Психомоторика

– Написване на научна статия, която да бъде публикувана в професионално списание.

Обратната връзка за изпитната работа ще се дава индивидуално и в група.

Сертификация

Сертификатът за завършеното обучение ще бъде подкрепен и признат от Deutsche Akademie für Psychomotorik e.V., Българска асоциация за развитие на психомотриката (БАПМТ), Университет за приложни науки в Дармщат и Международно дружество по пре- и перинатална психология и медицина (ISPPM).

За сертифициране се изисква 90% присъствие.

Работно време

Работните дни ще бъдат петък, събота, неделя и понеделник. Работното време  ще е от 9.00 до 17.00 ч. с почивките (18 пълни работни часа) .

Работното време на цялото обучение се състои от учебни модули, групови срещи и интервизии, домашна работа (четене), индивидуални сесии, конферентни лекцие и писане на статии.

Финанси и плащане

Цена за цялото обучение: 5775 лева

Плащането следва да се извърши на една (1), две (2) или четири (4) вноски.

При избор на план за плащане на 4 вноски, всяка е на стойност 1445 лева като първата е дължима към началната дата на обучението, а всяка следваща – през 6 месеца до края на обучението.

При избор на план за плащане на 2 вноски се предоставя възможност за отстъпка от 5 % и вноските са на обща стойност 5486 лева или две вноски по 2743 лева, като първата е дължима към началната дата на обучението, а следващата – след една година от началото на обучението.

При избор на план за плащане на 1 вноска се предоставя възможност за отстъпка от 10 % и таксата е на обща стойност 5198 лева,  като тя е дължима към началната дата на обучението.

Разходите и заплащането на модулите ще се изчисляват и управляват от БАПМТ.

ПРОГРАМА

Модул 1

11 и 12 юни 2022 г

Въведение в Психомотриката

Започваме обучението с работа с тялото през личен опит, игра, осъзнаване и движение. Това включва танци, функционални игри, ролеви игри, упражнения за вътрешен и външен баланс, дълбоко възприятие на тялото и тактилни преживявания. Участниците се насърчават да бъдат в контакт със собственото си тяло, да имат контакт с другите и да бъдат осъзнати за настоящия момент.

Различни подходи и поглед към историята на Психомотриката ще бъдат част от теорията.

Модул 2

От 8 до 11 юли 2022 г

Основи на интегративната психомоторна терапия. Вътрешна динамика на детето

Този модул осигурява задълбочаване на знанията за психомоторната терапия и ще посочи разликите между психомоторната терапия и образователната психомотрика. Телесно-емоционалният резонанс ще бъде представен и участниците и те ще започнат да работят със собствените си теми по психомоторен начин. Ще бъдат представени основни терапевтични инструменти.

Вътрешната динамика на детето в този модул ще бъде свързана с основните теми за безопасност, защита и доверие. Бъдещите терапевти трябва да изследват и разбират, за да могат да подкрепят децата. Ще започнем да учим теорията за „холдинг“ и „контейнинг“ като ги практикуваме един с друг.

Необходимо е всеки участвик да донесе снимка на себе си като дете (3-6 години) на хартия и играчка, с която е играл в детството си.

Модул 3 – Онлайн

  1. 07. 2022 г.

Разбиране на резонанса на емоционалния тон в PPA®

9.00 -9.30 Въведение в „Психомоторна практика Окутюрие“ (Aucouturier PPA®)
9.30 -11.30 „Емоциите”: Мозъкът/Емоциите
11.30 12.00 Въпроси
12.00 13.00 Почивка
13.00 -14.00 “Тон”: Тон/движение/поза
14.15 -16.00 „Резонанс”: Емпатия

Модул 4

17- 19.09. 2022 г

Вътрешна динамика на детето – част 1

Самоизследване базирано на тялото: контакт от сърце, очи и терапевтично докосване

В този модул продължаваме да работим с вътрешното дете и неговите теми за безопасност, защита и доверие. Продължаваме да учим за „холдинг“ и „контейнинг“ като го практикуваме.

Тъй като психомоторната терапия използва принципите на телесната психотерапия, тази тема ще бъде разгледана тук. Към основните нагласи на психомоторния терапевт се включва отношението да бъдеш свързан със себе си, което също означава да бъдеш свързан със сърцето, състраданието и чувствата си. Ще бъдат изпитани чудодейните ефекти на връзките от сърце и очи, които са от съществено значение за развитието на децата и ще научим какво е тяхното значение в ранното детство. Връзката от сърцето и очите като основна част от свързването е задължителна в психомоторната работа с деца.

Работейки по този начин, ние се докосваме до житейските нужди от принадлежност и безопасност.

Ще бъдат използвани телесни психотерапевтични методи на съзнателна работа с тялото, сърдечни медитации и дишане и ще се научим как да работим с дълбоките чувства и емоции.

Теорията за езика на тялото, „използван“ от сърцето и очите и теорията за бронята на Вилхелм Райх, както и концепцията за безопасното място, вниманието и резонанса ще бъдат предоставени онлайн след обучението (4 часа).

Модул 5

21-23.10. 2022 г

Вътрешна динамика на детето – част 2

Изразяването на агресията по здравословен начин е част от свързването с другите. Унищожението е другата страна на изразяване на агресията. Когато говорим за агресия в ежедневието, имаме предвид главно унищожение. Разрушаването на лично ниво може да се разглежда като стратегия за справяне, симптом на травма или защитен механизъм – според референтната теория. Емоциите зад разрушението са различни. Ще изпитаме това поле от чувства и жизнени телесни изражения в този модул с психомоторни и драма-терапевтични методи. Целта на тази работа е интегрирането на собствената вътрешна сянка и вътрешната светлина.

Ще бъде спомената и регресията като още по-трудно състояние.

Теория върху подхода на Уиникът към детското развитие като цяло и към агресията в частност. Темите за унищожение и проекция ще бъдат онлайн (част от модул 8).

Модул 6

Този модул ще се проведе по време на обучението през 2023 г

Грижи за деца в България – професионална работа по казус

От Ваня Дункова

Психомоторните терапевти често се сблъскват със семейства, в които ежедневното насилие, е част от възпитанието. Когато това насилие стане опасно за детето, публичните органи трябва да се включат и да станат ефективни. Ако терапевтите не са запознати с тези мерки за социални казуси, те може да избягват да работят с трудни деца и семейства с насилие поради несигурност. Този модул е ​​предназначен да ви помогне да развиете знания, че помагането означава консултиране в конкретен контекст. Той има за цел да осигури необходимото доверие в работата по социални казуси и работата със съответните органи в България.

По този начин ще участвате в случая и ще помогнете за интегрирането на частите на случая.

Модул 7

13-15.01 2023 г

Превенция на насилието

от Холга Йесел, проф. д-р.

Описанието ще последва от лектора.

Модул 8

18 часа онлайн през ноември/ декември/ януари/ февруари 2022/2023 г

Теория и рефрексия

В модула за Теория и рефрексия първо ще бъдат разгледани темите за агресия, автономия и страх и ще се позовават на личния опит от модули 5 и 7.

Втората тема е наблюдението на деца, наблюдението на собствения телесен и емоционален резонанс, както и взаимодействието между дете и терапевт.

Третата тема ще обхване стратегиите за защита, особено трансфера и контратрансфера.

Четвъртата тема ще даде общ преглед на теорията на сетивната Психомоторика, включително нейните процеси и методи.

Ще бъде включено и разглеждане на казус.

Модул 9

Уикенд (от петък до неделя) през март 2023 г

(датата ще последва)

Невробиологични основи на свързването и травмата

От д-р Алин Котига.

Този уъркшоп е предимно теоретичен, но теорията също ще бъде преживяна и обсъдена в групата чрез упражнения. Основите на този модул са необходими за разбиране и прилагане на Психомоториката при работа с деца и семейства, преживели травма.

Модул 10

5- 7.05 2023 г

Страх и автономност

Този модул ще предостави теории за страха, автономността и саморегулацията. Ще изпитаме и научим за многото лица и изрази на страховете в живота на възрастните и децата. Почти всички проблематични теми при децата се основават на преживян страх, който често идва заедно с непреодолима болка. Автономността, основана на безопасността и принадлежността, може да бъде изходът. Страхът без безопасност и принадлежност може да доведе до унищожение. Ще работим със собственото изразяване на страх и с изразяването на децата през движение и психомоторна игра. Справянето със страха по творчески начин отваря врата за самоефективност, саморегулация , както и за добиване на академични знания.

Ще използваме практиката на различни нива на телесно-емоционално отразяване в ролеви игри-диалози и ще имаме въведение в работата с травми и пренаталната перспектива в Психомотриката.

Разглеждането на случаи ще продължи на живо и онлайн.

Модул 11

7- 9 юли 2023 г

Семейна динамика и семейни констелации

Съвместно преподаване с Кола Брьонер

Децата обикновено изразяват семейните си теми в психомоторната терапия. Психомоторните терапевти могат да бъдат част от дисфункционалната семейна система, което означава, че те не са полезни за никого. В тази роля терапевтите често се чувстват неудобно, без да осъзнават какво се случва. Справянето с тези чувства по съзнателен и отразяващ начин може да бъде полезно, за да излезете от безпомощността и да бъдете подкрепящи за семейството.

В този модул ще имаме самоизследване и рефлексия по темите за:

– Собствената семейна констелация

– Ресурси и тайни на собствените семейства

– Семейни скулптури, работа с фигури

– Семейна динамика и стилове на общуване в семейната система

Ще чуете и изпитате методите за работа със семейни констелации, които ви помагат да разбирате по-добре семействата на клиентите.

Модул 12

18 часа онлайн, от юни до септември 2023 г

Наблюдение и теория

Темите са:

– Разглеждане на случай

– Подкрепящи и нефункционални семейни системи

– Динамика на семействата и ролята на психомоторния терапевт

– Методи за комуникация със семействата

– Ресурсно ориентирано и подкрепящо консултиране

Модул 13

25-27.08. 2023 г

Психомоторна семейна работа

Вместо да работите с детски групи, може да бъде по-ефективно да работите с цели семейства или части от семейства в психомоторна обстановка. Това предоставя още една възможност да работите с динамиката на семейството и да позволите на членовете на семейството през преживявания да открият други начини за комуникация и уважение един към друг. Психомоторните методи и играта могат да осигурят преструктуриране на неадекватните взаимодействия между членовете на семейството и да обезоръжат съпротивата, която се основава на несъзнателен страх и безпомощност.

Ще бъдат разгледани различни подходи на семейната работа в психомоторното пространство.

Модул 14

 6-8.10.2023 г

Теория на травмата и изразяване на травматизацията

Съвместно преподаване с Кола Брьонер

Чувствителната към травма Психомоторика се основава на три основни стълба. Първата е познаването на основите на травмата, последствията от травмата и стратегиите за справяне с травмата. Втората е чувствителното към травмата изследване, а третата е свързана със създаването на гъвкав репертоар от игри на житейски теми и предложения за движение. Тези три области ще бъдат разгледани и преподадени на теория.

Играта като език и среда на децата обикновено е достатъчна за преработването на травматични преживявания. Ще достигнем до ново ниво на професионални терапевтични умения, като развиваме холдинг на травматичните преживявания в себе си и в другите. Полезните методи на подхода за соматично преживяване (SE) от Питър Ливайн ще бъдат преподадени и включени в психомоторното взаимодействие.

Ще научите как да се справяте с дисоциацията и ретроспекциите по време на движението и играта на децата и ще разберете разликата между дисфункционалната и лечебната посттравматична игра на децата.

Модул 15

18 часа онлайн, от ноември 2023 г. до май 2024 г

Разглеждане на казус

Модул 16

24- 26.11 2023 г

Пре- и перинатална психомоторна терапия 1

Съвместно преподаване с Кола Брьонер

Разбирането на пренаталните преживявания предоставя ново предизвикателство и ще разшири границите на собствения съзнателен и познат житейски опит като предпоставка за възприемане на темите на другите хора. Ще изследвате собствените си теми от перинаталния живот като спомени на тялото. Ще бъдат използвани психомоторни методи за работа с травмата, за да разберете темите при децата. По този начин ще задълбочим способността за работа с различни нива на отразяване в ролевите игри. Тази първа част от пре- и перинаталната психомоторна терапия ще бъде въведение в темата, която се основава на знанията и опита на пре- и перинаталната психология.

Модул 17

Края на януари 2024 г

Пре- и перинатална психомоторна терапия 2

Съвместно преподаване с Кола Брьонер

В тази втора част от пре- и перинаталната психомоторна терапия ефектът от пре- и перинаталните отпечатъци ще бъде разгледан спрямо различните етапи от живота.

Разбирането на дълбоко ниво може да изясни трудното поведение и най-вече  да изясни контрапреноса. Това е необходимо, за да успеем в съпровода на пре- и перинаталната символика, тъй като неизбежно  ранният живот е адресиран и активиран в играта при децата.

В случаите на супервизия ще открием нови нива на разбиране и реагиране на действията на децата.

Ще се преподават основи на поливагалната теория на Стивън Порджис.

Модул 18

март 2024 г

Преходи в живота

Раздялата може да се разглежда като един от многото преходи в живота. Завършването на обучението бележи края на интензивен период на учене и развитие и началото на нова професионално време. Преходите трябва да се управляват внимателно, тъй като те често повдигат проблеми от по-ранни преходи в живота. В нашия собствен преход ние ще преживеем това явление и ще създадем ритуали, които ни помагат да овладеем преходите и особено сегашния преход. Ще се спрем на сбогуването с деца и семейства в психомоторната терапия, кои теми могат да бъдат активирани наново в тези ситуации и как да се справяме с тях.

Друга важна част от този преход е подготовката на академичните работи, планирането на издаването на научната книга и заключителния конгрес.

Модул 19 (без заплащане)

май 2024г

Конференция за интегративна психомоторна терапия

Модул 20

Дата: 14 дни след конференцията 2024 г

Модул за довършителни работи

Съвместно преподаване с Холга Йесел, проф. д-р.

В този модул работата на участниците ще се обсъжда и ще размишляваме върху нея. Оучаемите ще получат подробна обратна връзка. Ще има и подробен анализ на конгреса. Тъй като това е последната възможност за планиране на книгата, финалната работа ще бъде свършена. В края се извършва тържественото връчване на сертификата.

 

Лектори в обучението

Проф. д-р Амара Р. Екерт, основател и главен преподавател на Обучение по Психомоторна терапия с деца в България, професор по психомотрика в Дармщатския университет за приложни науки до 2017 г., президент на ISPPM

Проф. д-р Холга Йесел, завършил мотология, професор по психомотрика в Дармщатския университет за приложни науки, президент на dakp, https://sozarb.h-da.de/index.php?id=824

Мишел Кочелеф-Хофман, Институт по Психомоторно образование Южна Африка, https://www.peisa.org.za/

Д-р Алин Котига, старши клиничен психолог в Университетската болница за спешна помощ в Букурещ, заместник-председател на ISPPM, https://isppm.ngo/dr-alin-cotiga/

Кола Брьонер, социален работник, телесен психотерапевт, системен съветник, член на борда на ISPPM, https://isppm.ngo/kola-b-broenner/

Ваня Дункова, детски психолог МА, психомоторен терапевт, организатор на допълнително обучение по психомоторна терапия, председател на Българската асоциация за развитие на психомотриката БАПМТ, https://bapmt.com/