БАПМТ предлага втора лекция с фокус върху глава от предстоящото издание „Психомоторни интервенции за психично здраве: деца и юноши“, чиято премиера е планирана за март 2024 г.
Диспраксията (според МКБ) е нарушение в невроразвитието, известно още като специфично разстройство в развитието на двигателните функции (според DSM-5) или DCD. То е разстройство, характеризиращо се с дефицити в двигателната координация, които пречат на способността на детето да учи и да изпълнява ежедневни задачи. DCD е силно разпространено разстройство, което често се среща едновременно с други нарушения на невроразвитието. Въпреки това то често остава неразпознато, недиагностицирано и нелекувано.
Недостатъчно добрите двигателни умения водят до широк спектър от затруднения, които оказват влияние върху уменията на детето да полага грижи за себе си (напр. да се облича, да закопчава дрехите си, да използва прибори и да се грижи за личния си тоалет) и да се справя със задачите в училище (напр. преписване на текст, рисуване, изобразяване на знаци, писане на ръка, използване на ножици, организиране и завършване на домашни задания). Проблемите с двигателната координация засягат и физическите дейности и физическото възпитание (напр. уменията за хвърляне, хващане или ритане на топка, бягане, скачане на въже и умения за каране на колело и най-общо за участие в дейностите в свободното време)
В тази лекция доц. Тине Ван Дам ще направи кратък преглед на ролята на психомоторния терапевт в оценката и лечението на деца с DCD.
Тине Ван Дам е физиотерапевт по образование, специализирал в областта на рехабилитацията на психичното здраве. Завършва магистратура по рехабилитационни науки в KU Leuven (2007 г.). От 2007 г. до 2015 г. работи като физиотерапевт в Университетския център по детска и юношеска психиатрия в Антверпен. През 2016 г. защитава докторска степен по медицински науки с дисертация на тема „Двигателни способности на юноши от мъжки пол с психиатрично разстройство“.
От 2015 г. тя съчетава работата си в KU Leuven с клинична работа като физиотерапевт по психично здраве в Експертния център по аутизъм (UPC Z. Org KU Leuven). Тя е преподавател в две бакалавърска и магистърски програми по рехабилитационни науки и физиотерапия, KU Leuven. Изследванията ѝ са насочени към различни аспекти на психичното здраве при деца и юноши. Настоящите ѝ изследвания се фокусират върху двигателните способности, физическата активност, вариабилността на сърдечната честота и стреса при деца и юноши с нарушения в неврологичното развитие, със силен акцент върху разстройството от аутистичния спектър.