В периода 14-16 юли 2023г. в гр. София се реализира ексклузивен за България въвеждащ уъркшоп по “Пре- и перинатална психология. Превенция и работа с родилна травма”. В събитието участие взеха 15 представители на различни професионални области – акушерство, психология, психомоторика, психотерапия и семейно консултиране. Участниците бяха от 4 града в страната – София, Варна, Хасково и Божурище.
Фасилитатор на събитието беше Кола Б. Брьонер – дипломиран социален работник, телесен психотерапевт и инструктор по подготовка за раждане. Кола Брьонер по настоящем е и президен на Международното общество по пре- и перинатална психология и медицина (ISPPM).
В рамките на трите дни присъстващите имаха възможност да се запознаят помежду си, както и да работят върху умението за изграждане на доверие. Преминаха и през упражнения за себерефлексия и самоосъзнаване. Работата в групата допринесе за това всеки един да се докосне до темата за влиянието на ранните отпечатъци от периода на зачеването, бременността и раждането върху човешкия живот. Всеки участник имаше възможност да се докосне до темата за собственото си раждане, а онези от дамите, които са дали живот на дете, работиха и с преживяванията си по време на раждането на децата им. Тази опитност допринесе за изграждане на по-дълбоко разбиране и съпричастност към бременните жени и бебета.
Освен тези дълбоко лични преживявания, професионалистите проведоха и широка дискусия, като се обединиха около разбирането, че в полето на грижата за бременните жени, бебета и техните семейства е необходимо да се преодолее бариерата между специалистите от професионалните поле на медицината и психологията. Само така бременността и раждането могат да донесат на всички участници в процеса, включително на родилните екипи, усещане за доверие и подкрепа и да не изпитват съжаление.
По време на уъркошпа участниците имаха възможност да се запознаят подробно и с програмата на предстоящото дългосрочно обучение по “Пре- и перинатална психология. Превенция и работа с родилна травма”, което Българска асоциация за развитие на Психомоториката ще стартира през месец март 2024г.
Чрез видео връзка специалистите се запознаха лично и с останалите членове на мултидисциплинарния екип на предстоящото 1-годишно обучение.
- Д-р Хакан Чокер – акушер-гинеколог, който извършва раждания във вода. Той е създател на новаторски екип за раждане, наречен Екип за раждане без съжаление (Birth with No Regret). Д-р Хакан е действащ член и на Министерството на здравеопазването на Турция.
- Неше Караберик – медицински специалист, специализиран в индивидуалната и групова терапия и обучение по раждане. Тя има магистърска степен по психологоческо консултиране, както е и психодрама терапевт. Тя е основател и член на изпълнителния съвет на Prenatal Alliance и е основател на Prenatal Partnership. Тя е един от основните обучители в Истанбулската академия за раждане, предоставяйки сертифицирано обучение по раждане на дули и обучение по родилна психотерапия.
- Амара Екерт – професор по “”Психомоторика, спорт и двигателно обучение” в Университета по приложни науки в Дармщад, Германия. Работи също в областта на психомоторната терапия, телесната психотерапия и пре- и перинатална психология и травма.