БАПМТ отваря рубрика и разговор по въпросите на контекста и Психомоториката. В раздела „Психомоторика и контекст“ ще публикваме материали за приложението на метода в институционален и социален контекст – ясли, детски градини, училища, болници, социални домове, психиатрични клиники и на всички места, където методът може да има приложение. За целта ще се запознаем със световен опит, ще го покажем (опишем) и ще го сравним с контекста в България.
Приемаме тази задача като създаване на връзка с цивилизацията и като предотвратяване на идентификационната неяснота, която се появява винаги когато прохождаме в нещо – метод, област, парадигма, място – кой съм аз когато уча нещо ново и възможно ли е да го науча от дистанция и без да се докосна и да проуча как се прави чрез добрите примери за приложение. В опит да създадем контекстуална връзка ще търсим обяснения кой, кога, защо и как предлага Психомоторика за деца и в какви институции, и ще изследваме Психомоториката като част от културата на всички среди за детско развитие.
През август пред БАПМТ предстоят първите вълнуващи събития – част от членовете на сдружението ще направят учебно посещение в община Ройтлинген в Германия, където ще се запознаят с приложението на Психомоториката в детска болница и в целодневна детска градина (наричана там кита).
Първото посещение ще бъде в клиника за детско-юношеска медицина. В нея психомоторните принципи са интегрална част от институцията за лечение – архитектура, места за игра, подготовка на персонала за емоционална (в допълнение към медицинската) подкрепа на хоспитализираните деца и техните родители, етика на лекуването на деца, приложение на игрови подходи за облекчаване на евентуалната травматизация в следствие на медицински процедури и т.н. Това е пример на надежда.
Предстоят репортажи и от психомоторна (спортна) детска градина и интервюта с хората в нея – как са стигнали до това децата по цял ден играят със съоръжения, сред природата или във вода, заедно едно с друго и заедно с възрастния, каква е тайната на това да отглеждаш и възпитаваш деца чрез движение, свобода и игра и защо децата играят по цял ден и това радва техните възпитатели вместо да ги притеснява и да ги кара да ги „заковават“ на столчета? Оказва се, че психомоторните детски градини са нещо обичайно в Германия. Една такава може да бъде разгледана тук. Обърнете внимание на това колко системно присъства психомоторното мислене в архитектурата, мебелировката, дневния ред, групите, заниманията с децата и т.н. Скоро ще го разкажем и от първо лице.
Ваня Дункова