Българска асоциация за развитие на Психомоториката, съвместно с Център за детско развитие „Психомоторика за всички деца“ организират поредна онлайн лекция на тема „Краят на играта или играта като последен шанс. Възможности на Психомоториката за преодоляване на игровата депривация при децата“
– Ама как ще играе? Защо да играе? Първо трябва да научи всичко, а после ако има време…. Краят на играта в училище….
– Забранено е да играе. Първо да го оправим, пък после…. Краят на играта при болничен престой…
– Тук не играем с тях, тук трябва да ги гледаме… Краят на играта в домовете за деца, лишени от родителска грижа …
Краят на играта на местата, където владее институционализма с неговите дисциплиниращи и ограничаващи условия е все по-често видим и с все по-тежки развитийни последствия за децата.
Защо е важно да позволяваме на децата да играят и най-вече да играем с тях?
Какво значи да играем „ЗА“ тях?
Какво казват невронауките за развиващите възможности на играта при всички деца и на всички възможни места – не само в специфичните пространства?
Защо най-голямото предизвикателство пред Психомоториката е институционализма, който е превзел не само самите институции, но най-вече отношенията между хората.
Имаме ли възможност да променим това?
Ваня Дункова – Председател на Българска асоциация за развитие на Психомоторика (БАПМТ), психомоторен терапевт (Германска асоциация по Психомоторика dakp), магистър „Детско-юношеска и училищна психология” (Софийски университет „Св. Климент Охридски”), магистър педагог (Софийски университет „Св. Климент Охридски”). Обучавала се в метода „Психодинамична Психомоторика” при проф. Амара Екерт (Германия), както и в по-кратки курсове по „Психомоторна практика Окутюрие” при създателя на практиката проф. Бернар Окотюрие (Франция), и при специалисти от Италия и България. Създател на център за подкрепа на детското развитие „Психомоторика за всички деца” и активно практикуващ метода “Психодинамична психомоторика“.
Събитието ще се проведе в платформата ZOOM:
Join Zoom Meeting
https://us02web.zoom.us/j/81771808757?pwd=dm0yOGdSNWdRVzBad01uUDhoWWZpUT09
Meeting ID: 817 7180 8757
Passcode: 664541