Очаквайте: Учебно посещение в Южна Африка. 30 години опит с Психомоторика в училище

„Това е абсолютен културен шок! Да видите нещо, което изглежда толкова просто, но резултатите, от което са несъмнени“, казва специалист от организацията за развитие и застъпничество за децата Worldvision в статия, публикувана в The Witness, по повод на уменията, които придобиват децата от над 60 училища в областта Квазулу Натал в Южна Африка в часовете…

Read more

Концепция на една общинска детска градина в гр. Ройтлинген

Kinderhaus Tannheimer Straße се намира в центъра на Ромелсбах, в непосредствена близост до местната библиотека, гимназията и фестивалната зала´. Нашата детска градина се управлява от град Ройтлинген (Германия). Нашето заведение предлага на 67 момчета и момичета във възрастта от 3 години до започване на училище, широка гама от възможности за игра, учене и израстване. Фокусът…

Read more

Какво точно не разбираме и защо не искаме да го разберем? Впечатления от една конференция за учители

  БАПМТ беше поканена да участва в конференция „Цялостен подход в предучилищното и началното училищно образование“ край Варна на 4 юни 2024 г. Форумът бе организиран с участието на политически лица и общински застъпници за демократизиране на образованието. Проведе се на морето, в слънчев курортен комплекс, в скъп и просторен хотел, с 300 участници учители,…

Read more

Психомоторика – випуск 2024: нашата практиката и нейните теории. Онлайн конференция

Българска асоциация за развитие на Психомоториката (БАПМТ)  организира Втора онлайн конференция „Психомоторика – випуск 2024: нашата практиката и нейните теории“ Кога: – 24 май 2024  г. от 9:30 до 17:30 ч. – 25 май 2024 г. от 9:30 до 17:30 ч. Къде: Онлайн в платформата ZOOM Кой: Презентатори са 19-те български дипломанти от 3- годишната…

Read more

ПМТ за възрастни: Психомоторни интервенции при лица с интелектуални затруднения. Онлайн лекция на Тина Белеманс

БАПМТ предлага трета лекция с фокус върху глава от предстоящото издание „Психомоторни интервенции за психично здраве: деца и юноши“, чиято премиера е планирана за март 2024 г. Лекторът Тина Белеманс ще се фокусира върху възможните психомоторни интервенции при лица с леки интелектуални затруднения и гранично интелектуално функциониране. Според DSM-5 на Американската психиатрична асоциация от 2013…

Read more

„Психомоторни интервенции при деца с диспраксии“. Онлайн лекция с Тине Ван Дам

Презентация   БАПМТ предлага втора лекция с фокус върху глава от предстоящото издание „Психомоторни интервенции за психично здраве: деца и юноши“, чиято премиера е планирана за март 2024 г. Диспраксията (според МКБ) е нарушение в невроразвитието, известно още като специфично разстройство в развитието на двигателните функции (според DSM-5) или DCD. То е разстройство, характеризиращо се…

Read more

„Психомоторни интервенции за деца и младежи с риск от развитие на психоза“. Онлайн лекция на Албертин де Хаан

БАПМТ е на път да издаде комплексен академичен наръчник за основаните на движението интервенции за психично здраве и психо-социално развитие на децата.„Психомоторни интервенции за психично здраве: деца и юноши“ е изключително ново издание на нидерландската психомоторна школа, която е една от най-развитите в Европа. В съдържанието й се открива високоакадемично знание за психомоторни интервенции при…

Read more

„Психомоторика при деца с онкохематологични заболявания“. Онлайн лекция на Кристине Гундер

Българска асоциация за развитие на Психомоториката продължава поредицата си „Тялото на детето“, като този път ще представи какво прави с болните детски тела една медицинска сестра от Германия. Кристине Гундер ще изнесе онлайн лекция за Психомоториката като шанс за справяне и отработване на емоционалното и физическо натоварване при малките пациенти с онкохематологични заболявания. Кристине Гундер…

Read more

Без външно оценяване и без наказания и поощрения. ПМТ принципи за учители в детската градина*

Статия на Петер Кесел Резюме: В тази статия са представени основните психомоторни принципи, събрани от различни учебници, с цел да се преподават като част от обучението по психомоторни умения за учители в детска градина. Тези принципи имат за цел да дадат на бъдещите преподаватели първо впечатление и знания за методологията и дизайна на взаимоотношенията в…

Read more

Движение, игра и диалог: Възможности за развитие в психомоторното пространство онлайн лекция

Българска асоциация за развитие на Психомоториката покани двама от водещите специалисти по Образователна психомоторика в Германия Силвия Бендер-Джоунс и Петер Кесел за тази онлайн лекция. Те ще представят пред българската аудитория възможностите на Образователната психомоторика на практика и ще дадат идеи за приложението й в училище. Отчитайки стойността на движението и играта в ранното детско…

Read more

Гушкат 800-грамови бебета, играят с деца и преглеждат наужким. Един ден в педиатрична клиника в Германия

Днес ви предлагаме репортаж от един ден в Клиниката по детско-юношеска медицина в Окръжна болница, Ройтлинген, Германия, в която стационарно се обслужват пациенти от целия спектър детски заболявания – от най-малкото недоносено бебе до 18-годишни юноши. Детската клиника е национален център за диагностика и лечение на вродени метаболитни заболявания, сертифициран на европейско ниво. Вродените метаболитни заболявания…

Read more

Шият на машина, режат с нож и ползват чук и пирони. Как отглеждат деца в една обикновена детска градина в Германия

Българска асоциация за развитие на Психомоториката стартира преди време онлайн поредицата „Тялото на детето в детската градина“. В стремежа си да ви представим серия от теми, свързани тялото на детето – хранене, хигиена, отделяне от родителите и социализиране, свободно време, организация на деня и игра (самостоятелно и с участието на възрастен) и други, днес ви…

Read more

Исабел Гомес и Карлос Монтоя от Испания: Ползи от движението има за всички

Поредица „Портрети“ на психомоторни специалисти от Европа и света -Моля, представете се? ИБ: Казвам се Исабел Гомес Баррето и съм професор в Университета Кастия Ла Манча в Испания. Предметът, по който преподавам е свързан с научни изследвания в областта на детското развитие и учене. Също така работата ми е и да обучавам учители. Основополагащ елемент…

Read more

Проучване: Социална и емоционална компетентност при деца от първи клас след приложение на психомоторна практика в училище

Мишел Кочелеф-Хофман  (PEISA – Южна Африка) Резюме През 1999 г. Психомоторният институт на Южна Африка (PEISA) въведе „Психомоторна практика Окутюрие“ (PPA®) в различни частни и обществени детски ясли и предучилищни институции около Питермарицбург (Kwa Zulu Natal – Южна Африка). PEISA внедри PPA® само като превенция, а не като психомоторна терапия. Тази специфична практика, създадена от…

Read more

Отворена дискусия „Образователната психомоторика в България“

Българска асоциация за развитие на Психомоторика организира отворена дискусия на тема „Образователната психомоторика в Бългаия“ в две части. По време на дискусията екип от шестима специалисти, завършили първото обучение по Образователна психомоторика в България отговарят на отворени въпроси от аудиторията, касаещи приложението на метода в детски градини, училища и частни центрове, Те споделят своя опит…

Read more

Каква е разликата между типичната и психомоторната педагогика?

Татяна Гурович – професор в педагогическия факултет на Понтификалния католически университет в Сантяго де Чили, Чили, международен магистър по Психомоторика от Висшия институт за психомоторно превъзпитание в Париж, Франция, професор Хонорис кауза от Международната организация по психомоторика и релаксация, Франция, със специализации в областта на „Специално образование“, „Педагогическа психомоторика“, „Психопедагогика“ беше гост на БАПМТ и…

Read more

Психомоторика и контекст: Очаквайте репортажи от детска градина и болница в Германия

БАПМТ отваря рубрика и разговор по въпросите на контекста и Психомоториката. В раздела „Психомоторика и контекст“ ще публикваме материали за приложението на метода в институционален и социален контекст – ясли, детски градини, училища, болници, социални домове, психиатрични клиники и на всички места, където методът може да има приложение. За целта ще се запознаем със световен…

Read more
Photo: Jonathan Borba

Холистична грижа за бременните жени, родилките и техните деца – възможна ли е в България?

Българска асоциация за развитие на психомоториката (БАПМТ) от самото си създаване работи за устойчива и етична психомоторика в подкрепа на детското развитие. Психомоторните терапевти към БАПМТ са обучени в това да проявяват чувствителност към преживяванията на децата и да ги съпровождат в тяхното психо-телесно изразяване. Практиката ни показва, че ранните преживявания на децата, започващи още…

Read more

За терапевтичната, „обикновената“ игра и игровата депривация

Статия на Ваня Дункова в сп. „Детска градина“ май-юни 2023 г. За терапевтичната, „обикновената“ игра и игровата депривация (С приложени въпроси за удачност и капацитет на детската гадина да бъде подкрепяща детската игра)  „Играта сама по себе си е вече психотерапия“ Др. Мауро Полако, педопсихиатър, Италия „Аз съм Моана“, изкрещява Ния и започва да играе…

Read more

Има ли психомоторен национализъм?*

Интервю с Тифани Даспект от Франция Поредица „Портрети“ на психомоторни специалисти от Европа и света – Разкажете ми за Вашия път в Психомоториката? – Аз съм психомоторен терапевт от 6 години. Родена съм във  Франция, но бакалавърската си степен по Психомоторика завърших в Брюксел в Институт “Ilya Prigogine” . В момента работя като специалист по…

Read more

Регула Тиги от Швейцария: Ужасно е, че образователната система отделя ума от тялото

Поредица „Портрети“ на психомоторни специалисти от Европа и света Регула Тиги е психомоторен терапевт от Швейцария. Преди да се запознае с Психомоториката, е била учител по физическо възпитание. Психомоторното си образование получава в Колежа за обучение на специални педагози в Цюрих. От 2005 година до сега тя работи като семеен психомоторен терапевт. В момента практикува…

Read more

Игрова депривация. Какво казва и прави обучението по Психомоторика и изследванията в България по този въпрос?

От 4-ти до 7-ми май 2023-та в град Верона, Италия се проведе Х-тият Световен конгрес по Психомоторика, чиято тема беше насочена към актуалното състояние на психомоторните нарушения и перспективите за интервенция в Психомоториката. Ваня Дункова, психомоторен терапевт и председател на Българска асоциация за развитие на Психомоториката (БАПМТ), представи темата Игрова депривация. Какво казва и прави…

Read more

Педиатрия, педиатрично отделение и игра. Кой, кога, защо и как?

Статия на Ваня Дункова в броя 5 на сп. Педиатрия плюс.   На играта отдавна не се гледа като на несериозно детско занимание. Ролята й в невро-психологичното развитие на детето не просто се признава, а се е превърнала в крайъгълен камък в мисленето за личността на детето в антропологията, психологията, педагогиката и невронауките. Играта е…

Read more

Второ обучение по Образователна Психомоторика в България 05/10/23 – 08/09/24

Второ обучение по образователна психомоторика в Българияdakp Българска асоциация за развитие на Психомоториката (БАПМТ) съвместно с Deutsche Akademie – Aktionskreis Psychomotorik (dakp) за втори път в България предоставят възможност за включване в 1-годишно обучение по Образователна Психомоторикаdakp. Обучението предлага всеобхватна и практически ориентирана квалификация за учители. Фокусът е върху областите на образователната професионална сфера като…

Read more

Мелизанд Льо Коре от Франция: Работя със затворници и зависими както по време на техните кризи, така и когато са стабилни

Поредица „Портрети“ на психомоторни специалисти от Европа и света Мелизанд Льо Коре е психомоторен терапевт, който работи в специално адаптирано болнично отделение (UHSA). На това място тя съсредоточава действията си върху тялото в неговите сетивно-двигателни, емоционални и релационни измерения и върху свързването на тези различни сфери. От 2008 година се обучава в различни практики и…

Read more

Дите Мари-Пост от Дания: Работим в тясна връзка с лекарите, които също са чувствителни към човешките тела

Поредица „Портрети“ на психомоторни специалисти от Европа и света Дите Мари-Пост е психомоторен терапевт и председател на Датската асоциация по психомоторика. Тя работи в психиатрична болница в Копенхаген повече от 20 години. Отговаря за пациенти с тежки разстройства от спектъра на шизофренията и биполярното разстройство. Основните й отговорности са за установяването контакт по повод социални…

Read more

Проф. Татяна Гурович от Чили: Учителите по физическо възпитание имат основна роля в използването на играта и свободното движение в училище

Поредица „Портрети“ на психомоторни специалисти от Европа и света Татяна Гурович е професор по ранно детско развитие в Педагогическия факултет на Папския католически университет в Сантяго де Чили, Чили. Тя се занимава с обучение на учители, свързано с двигателните и психомоторни умения на детето и е създател на програма, която цели трайна промяна в обучението…

Read more

Натали Янс от Холандия: Мога да седя на стол и да чакам да свърши работния ден, а мога и да играя и така да развивам не само децата, но и себе си

Поредица „Портрети“ на психомоторни специалисти от Европа и света – Разкажете ми за Вашия път в Психомоториката? -Казвам се Натали Янс, от Холандия съм. Завърших първо бакалавърска степен по „Психомоторика“, а след това и магистърска степен преди 6 години. Започнах да работа като психомоторен специалист. Работя с деца и с възрастни с посттравматично стресово разстройство,…

Read more

Пре- и перинатална психология и травма – интервю с Кола Б. Брьонер

Предлагаме на Вашето внимание интервю, в което Кола Брьонер разказва какво изучава науката пре- и перинатална психология и как това знание е полезно и приложимо. Разговорът във видеото е на английски език. Цялото интервю на български език можете да прочетете по-долу. БАПМТ: Здравейте! Днес сме заедно с Кола Брьонер, която прие поканата ни за този…

Read more

Тишина вместо игра. (Не)Психомоторни размисли след едно посещениe в детска градина и на една научна конференция

Наскоро ме поканиха да посетя столична детска градина, в която се отглеждат (възпитават, обучават) около 300 деца. Поводът беше желанието на градината БАПМТ да изпрати студенти по Психомоторика да стажуват в нея. Самата градина се помещава в голяма сграда в почти идеалния център на София, насред просторен двор с красиви площадки и много зеленина. Сградата…

Read more

Услуги за детски живот в педиатрията. Какво включват според Американската педиатрична асоциация *

ОТ АМЕРИКАНСКАТА АКАДЕМИЯ ПО ПЕДИАТРИЯ| ПОЛИТИЧЕСКО ИЗЯВЛЕНИЕ | ЯНУАРИ 01 2021 Г. Барбара Ромито; Дженифър Джуел; Мередит Джаксън,; КОМИТЕТ НА ААП ПО БОЛНИЧНИТЕ УСЛУГИ; АСОЦИАЦИЯ НА ПРОФЕСИОНАЛИСТИТЕ ПО ДЕТСКИ ЖИВОТ и др. Програмите за детски живот са важен компонент на педиатричните болнични грижи; те се занимават с психосоциалните проблеми, които съпътстват хоспитализацията и други здравни…

Read more

Самотата. Лекция на Ваня Дункова

Самотата присъства в психологическия, педиатричния и възпитателен дискурс когато говорим за деца. Лицата й са много и неразпознаването им води до много соматизации, които често на свой ред остават неразпознати от специалистите както в медицината, така и в училището и на местата, в които пребивават деца. Самотата по отношение на децата е винаги между нас,…

Read more

Играта като най-кратък път за свързване

Чрез играта можем да се свържем с детето и да му помогнем да се почувства разбрано.
Играта е най-краткият път за преодоляване на самотата и безпомощността на детето в опознаването на света.
Играта между родителите и децата се разглежда като идеален прозорец, през който родителите могат да се свържат с децата си и да ги подкрепят в социално-емоционалното им развитие. Има достатъчно доказателства от психологията на развитието и клиничната психология, които са категорични, че ролята на родителите като подкрепящи децата чрез игра, помага както за по-добрата поведенческата адаптация на децата в света, така и за справяне с почти всички развитийни премеждия. Освен това създава усещане за смисъл в живота и връзка, която не може да бъде разрушена лесно.

Read more

Професионални компетенции на психомоторните специалисти в Европа (от ЕФП)

ВЪВЕДЕНИЕ Европейският форум по Психомоторика (ЕФП) се грижи за осигуряване на последователност и консолидиране на общите професионални компетенции на психомоторните специалисти при зачитане на специфичните различия във всяка страна. Това е целта на на настоящия документ, който е достъпен за всички заинтересовани страни. Основавайки се на холистичния възглед за човека и на връзката между тялото…

Read more

Педиатрия и игра. Кой, кога, защо и как?

Статия от Джулия Уитакър, Чика Мацудайра Тръст за специализирано обучение по здравни игри, Великобритания Младежки колеж към Университета в Шизуока, Япония * Заглавието е на редактора. Оригинално заглавие: „Еволюцията на болничната игра в Обединеното кралство и последиците за Япония: Социално-историческа перспектива“ Резюме Всички деца се нуждаят от време, място и възможност за игра, независимо от…

Read more

PsyMot: инструмент за психомоторна диагностика и индикации за психомоторна терапия в детската психиатрия

Клаудия Емк, психомоторен терапевт и изследовател от университета Vrije в Амстердам. Рууд Дж. Бошер, изследовател от Холандия.   Психомоторната терапия е ориентирана към движението и тялото терапия. В тази статия представяме наскоро разработен систематичен инструмент за психомоторна оценка и диагностика на деца – PsyMot. Конструирането на този инструмент е вдъхновено от Международната класификация на функционирането…

Read more

Лекция на Франциска Личко: Психомоторика и аутизъм: Практически насоки 07.01.2023

В тази лекция Франциска Личко, психомоторен терапевт от Берлин, разглежда как психомоториката може да бъде включена в работата с ABA (applied behavior análisis).Научаваме как движението и играта могат да се използват за иницииране на процеси на взаимодействие с деца от аутистичния спектър. Както и как подходът, ориентиран към тялото, може да се използва за подпомагане…

Read more

Партньорство в образованието: Как родители и учители да имат споделена отговорност за образователния и възпитателен процес? *

*Статия от Юта Шнайдер. Оригинално заглавие „Сътрудничество, което вълнува“ (Zusammenarbeit, die bewegt) Юта Шнайдер е психомоторен педагог и Марте Мео терапевт в център за ранно детско развитие в Кьолн (2003-до момента), както и научен сътрудник в университета в Кьолн (2006 г. – до момента). Тя обучава педагози за работа с деца и родители по подкрепящ…

Read more

Кои видове телесно-ориентирани интервенции насърчават социално-емоционалната компетентност на децата в предучилищна възраст? Систематичен преглед

Andreia Dias Rodrigues,  Ana Cruz-Ferreira, José Marmeleira, Luís Laranjo and Guida Veiga Резюме: Напоследък се наблюдава увеличение на телесно-ориентираните интервенции, прилагани в образователните програми. Телесно-ориентираните интервенции се основават на връзката тяло-ум, включваща тялото и осъзнаване и изразяване на движение. В този систематичен преглед на литературата за телесно ориентирани интервенции, прилагани в контекста на предучилищна възраст,…

Read more

Да бъдеш в движение. Телесно енергиен поглед върху психомоторната практика

Статия от проф. Амара Ренате Екерт ––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––- Бих искала да въведа тази тема със следния личен опит от психомоторна група с възрастни: Групата влиза в психомоторната зала след като е била в почивка за обяд. Тя е със забавено темпо, погледите са уморени и сякаш питат: „Ама наистина ли трябва да направим нещо сега?“ Общо…

Read more

И вкъщи може. Начини да превърнем психомоториката в неизменна част от домашните занимания

Статия от Аника Крюгер, психомоторен терапевт Говори се, че съвременните условия на живот и възпитание предполагат да обърнем по-сериозно внимание на необходимостта от движение. Причината не е толкова в по-ограниченото пространство за живеене, което се отразява негативно върху развитието на децата. Това по-скоро е повишеното внимание на родителите към факта, че  детето им не е…

Read more

Първи в България психомоторен тренинг по програма „Еразъм +“

Уважаеми колеги, Психомоториката в България отбелязва голямо развитие в първия по рода си у нас психомоторен тренинг, съфинансиран от Европейскта програма за образование, обучение, младежи и спорт „Еразъм+“. Обучението по психомоторика съобразно ECVET * (PSYCHOMOTORTRAINING) е дело на колегите от Пловдивски университет „П. Хилендарски”, Национална асоциация на работещите с хора с увреждания, „Аналитична зона –…

Read more

Психомоторика и логопедия

В следващата презентация ви представяме поредната лекция на БАПМТ – „Психомоторика и логопедия“, която разглежда един фундаментален и генеричен психомоторен казус, този път в контекста на говорната терапия. Ще го опишем накратко заедно с няколко разсъждения, които лекцията и въпросите към нея породиха. Едно дете отива на логопед. Специалистът се опитва няколко пъти да го…

Read more

Европейският форум по Психомоторика: Политиците е нужно да се застъпят за обучение по Психомоторика в образователните институции

На 21 май 2000 г. в Страсбург участниците в световния конгрес по Психомоторика „Психомоторните дейности в трансформиращо се общество, на прага на третото хилядолетие” приемат резолюция, която има за цел да информира обществеността и особено политиците за психомоторната работа. Предлагаме Ви неин превод: РЕЗОЛЮЦИЯ „Радикалният напредък в научните изследвания и технологиите доведе до световни промени…

Read more

Семинар на Марион Есер: Психомоториката работи върху идентичността на детето и върху връзката му с другите, а не върху функционирането му

Марион Есер е психомоторен терапевт от Бон, последовател на метода „Психомоторна практика Окутюрие“. Тя се занимава с Психомоторика от 36 години и в момента работи с деца и младежи в психиатрична клиника в Бон, Германия. Марион Есер е автор на книгата „Осмели се да се свържеш“, която бе издадена от „Колибри“ с подкрепата на Българска…

Read more

Онлайн лекция: Какво представлява психомоторната терапия?“

Read more

Историята на една кратка любов. Психомоторика на българска територия. Ваня Дункова. Онлайн конференция 1.11.2020

Презентацията „Историята на една кратка любов. Психомоторика на българска територия“ на Ваня Дункова е представена по време на първата българска онлайн конференция за Психомоторика на 1.11.2020 г.   Бих искала да започна своята презентация с една малка история. За едно играещо с балон дете. На едно дете току що са подарили един голям розов балон.…

Read more

„ОСМЕЛИ СЕ ДА СЕ СВЪРЖЕШ“ на Марион Есер

Радваме се да обявим, че Българска асоциация за развитие на Психомоториката заедно с издателство „Колибри“ успяхме да реализираме втората книга за Психомоторика от чуждестранен автор, издавана на български език след „Действаме, играем, мислим” на проф. Бернар Окутюрие. Играта и движението са предпоставки за психичното съзряване при децата. Как ние възрастните можем да подкрепяме здравословното им…

Read more

Как децата изразяват своите пре- и перинатални преживявания в играта и движенията си

Проф. Амара Р. Еккерт Резюме: Темата на тази статия е разработена в контекста на повтарящи се наблюдения от психомоторната практика и съответната литература. Бяха направени наблюдения върху 18 деца, допълнени чрез анамнеза, интервюта с придружаващите ги терапевти, както и експертно интервю. Резултатите от това херменевтично проучване са представени в тази статия. В текста са изброени…

Read more

Психомоторен подход при работа с травмата

Проф. Амара Р. Екерт   „Една травма бива трансформирана тогава, когато непоносимите усещания и чувства бъдат претопени от поносимите. Тази трансформация може да се активира, когато отключващите и потушаващите травмата реакции са със сходна интензивност (Ливайн/Клайн 2005).   Предмет на тази статия са инсценировките на децата по време на игра и поведението им, които понякога…

Read more

Психомоторика и психотелесна психотерапия – сходства, допирни точки, успоредни и отдалечаващи се пътища

Теоретичните възгледи не винаги се избират доброволно, актуализират се през призмата на житейския опит и изградената представа за нещата. Проф. д-р Амара Ренате Екерт Исторически факти Разсъжденията  ми за възможната връзка между психотелесната психотерапия и Психомоториката започнаха в средата на 80-те години. Бяха провокирани от едно допълнително обучение по неорайхианска психотелесна  и енергийно ориентирана психотерапия,…

Read more

Тялото чувства, сърцето расте. Психомоторни техники за осъзнато движение, дишане и релаксация.

Ние от Българска асоциация за развитие на Психомоториката с радост Ви споделяме за този наш проект, който е съвместно дело с авторите Ваня Дункова и Виолета Спирова от Център за детско развитие „Психомоторика за всички деца“, нашия партньор Ели Мантовска, създател на Сладки думи, и талантливата илюстраторка Яна Крачунова. Заедно създадохме книжката „Тялото чувства, сърцето…

Read more

Какво представлява Психомоториката: Интервю

Това е ексклузивно интервю, направено специално за Българската асоциация за развитие на Психомоториката. Проф. Амара Екерт пита Силвия Бендер-Джоунс какви са основните принципи в Психомоториката.

Read more

Детската игра – необходим фактор за възстановяване по време на болничен престой. Сп. Практическа педиатрия, бр. 5/2020

Децата изследват света през играта. Чрез нея те с опитват да отговорят на въпросите, които ги вълнуват и да се справят с тревогите, които имат.  Според  American Academy of Pediatrics детската игра е от изключителна важност за емоционалното, сензорното, познавателното, моралното, интелектуалното и социалното развитие на детето. Тя е важен параметър и за комуникация с…

Read more

Проучване: Как редовните практики по Психомоторика могат да подобрят когнитивното развитие на децата след 12-месечна възраст

Систематизация на психомоторната активност и когнитивното развитие Майте Мас, Лидия Хименез и Консепсио Риера Автономен университет на Барселона (UAB), Белатера, Барселона, Испания; Детска ясла Кан Сера, Кардедеу, Барселона, Испания Резюме Целта на проучването е как редовните практики по психомоторика могат да подобрят когнитивното развитие на децата след 12-месечна възраст. През последните години се наблюдава ръст…

Read more

„Агресията при децата. Възможности за смислена психомоторна интервенция“ Автор: Ингрид Берг

Агресията при децата от психоаналитична гледна точка – Възможности за смислена психомоторна интервенция Автор: Ингрид Берг Преведено от книгата „Човекът в центъра“ с редактори А. Екерт и Р. Хамър, издателство Aktionskreis Psychomotorik, Лемго 2004 г.   Въведение Агресивното поведение се явява тема на нашето време. Родителите и възпитателите все по-често се оплакват от агресивно поведение…

Read more

„Децата умеят най-добре да слагат пръст в раните ни. Предизвикателството е да не ги наказваме за това!“ Лекция на Проф. Амара Екерт в Софийския университет „Св. Климент Охридски”

Децата умеят най-добре да слагат пръст в раните ни. Предизвикателството е да не ги наказваме за това!* Лекция на Проф. Амара Екерт в Софийския университет „Св. Климент Охридски” Добър вечер на всички и добре дошли на лекцията, в която ще очертая рамката на психомоторната теория и практика. Първо, преди да започна, искам да благодаря на…

Read more

„Няма никакви тайни: Напасваме се към детето, приемаме го такова, каквото е, и тогава то се променя“ Лекция на проф. Бернар Окутюрие от семинар за представяне на книгата „Действаме, играем, мислим“ 20.01.2020

Няма никакви тайни: Напасваме се към детето, приемаме го такова, каквото е, и тогава то се променя   Лекция на проф. Бернар Окутюрие от семинар за представяне на книгата „Действаме, играем, мислим“   Здравейте и добре дошли! Днес ми се иска да поговорим за няколко важни неща: за пренаталния период – за невидимата връзка между…

Read more