БАПМТ отваря рубрика и разговор по въпросите на контекста и Психомоториката. В този раздел ще публикваме материали за приложението на метода в институционален и социален контекст – ясли, детски градини, училища, болници, социални домове, клиники (включително психиатрични) и на всички места, където тя може да има приложение. За целта ще се запознаем със световния опит, ще го покажем и опишем и ще го сравним с контекста в България. Приемаме това като създаване на връзка с цивилизацията и като предотвратяване на идентификационната неяснота, която се появява винаги когато прохождаме в нещо – метод, област, парадигма, място – кой съм аз, когато уча нещо ново, и възможно ли е да го науча от дистанция и без да се докосна и да проуча как се прави чрез добрите примери за приложение. В опит да създадем контекстуална връзка ще търсим обяснения кой, кога, защо и как предлага Психомоторика за деца и в какви институции и ще изследваме Психомоториката като част от културата на всички среди за детско развитие.

Концепция на една общинска детска градина в гр. Ройтлинген

Kinderhaus Tannheimer Straße се намира в центъра на Ромелсбах, в непосредствена близост до местната библиотека, гимназията и фестивалната зала´. Нашата детска градина се управлява от град Ройтлинген (Германия). Нашето заведение предлага на 67 момчета и момичета във възрастта от 3 години до започване на училище, широка гама от възможности за игра, учене и израстване. Фокусът…

Read more

Какво точно не разбираме и защо не искаме да го разберем? Впечатления от една конференция за учители

  БАПМТ беше поканена да участва в конференция „Цялостен подход в предучилищното и началното училищно образование“ край Варна на 4 юни 2024 г. Форумът бе организиран с участието на политически лица и общински застъпници за демократизиране на образованието. Проведе се на морето, в слънчев курортен комплекс, в скъп и просторен хотел, с 300 участници учители,…

Read more

„Психомоторика при деца с онкохематологични заболявания“. Онлайн лекция на Кристине Гундер

Българска асоциация за развитие на Психомоториката продължава поредицата си „Тялото на детето“, като този път ще представи какво прави с болните детски тела една медицинска сестра от Германия. Кристине Гундер ще изнесе онлайн лекция за Психомоториката като шанс за справяне и отработване на емоционалното и физическо натоварване при малките пациенти с онкохематологични заболявания. Кристине Гундер…

Read more

Без външно оценяване и без наказания и поощрения. ПМТ принципи за учители в детската градина*

Статия на Петер Кесел Резюме: В тази статия са представени основните психомоторни принципи, събрани от различни учебници, с цел да се преподават като част от обучението по психомоторни умения за учители в детска градина. Тези принципи имат за цел да дадат на бъдещите преподаватели първо впечатление и знания за методологията и дизайна на взаимоотношенията в…

Read more

Гушкат 800-грамови бебета, играят с деца и преглеждат наужким. Един ден в педиатрична клиника в Германия

Днес ви предлагаме репортаж от един ден в Клиниката по детско-юношеска медицина в Окръжна болница, Ройтлинген, Германия, в която стационарно се обслужват пациенти от целия спектър детски заболявания – от най-малкото недоносено бебе до 18-годишни юноши. Детската клиника е национален център за диагностика и лечение на вродени метаболитни заболявания, сертифициран на европейско ниво. Вродените метаболитни заболявания…

Read more

Шият на машина, режат с нож и ползват чук и пирони. Как отглеждат деца в една обикновена детска градина в Германия

Българска асоциация за развитие на Психомоториката стартира преди време онлайн поредицата „Тялото на детето в детската градина“. В стремежа си да ви представим серия от теми, свързани тялото на детето – хранене, хигиена, отделяне от родителите и социализиране, свободно време, организация на деня и игра (самостоятелно и с участието на възрастен) и други, днес ви…

Read more

Проучване: Социална и емоционална компетентност при деца от първи клас след приложение на психомоторна практика в училище

Мишел Кочелеф-Хофман  (PEISA – Южна Африка) Резюме През 1999 г. Психомоторният институт на Южна Африка (PEISA) въведе „Психомоторна практика Окутюрие“ (PPA®) в различни частни и обществени детски ясли и предучилищни институции около Питермарицбург (Kwa Zulu Natal – Южна Африка). PEISA внедри PPA® само като превенция, а не като психомоторна терапия. Тази специфична практика, създадена от…

Read more

История на детската градина: От Германия до Съединените щати

Статия на Кристина Мюле, Международен университет Флорида, САЩ Резюме: В статията се разглежда историята на детската градина от Фрьобел (1967 г.) до съвременността, като са включени проблемите и въпросите, които стоят на дневен ред когато говорим за детската градина. Целта на статията е да привлече вниманието към причината, поради която за първи път е създадена…

Read more

Психомоторика и контекст: Очаквайте репортажи от детска градина и болница в Германия

БАПМТ отваря рубрика и разговор по въпросите на контекста и Психомоториката. В раздела „Психомоторика и контекст“ ще публикваме материали за приложението на метода в институционален и социален контекст – ясли, детски градини, училища, болници, социални домове, психиатрични клиники и на всички места, където методът може да има приложение. За целта ще се запознаем със световен…

Read more